Jihočeská univerzita udělila čestný doktorát světově uznávanému fyzikovi

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích udělila 24. září 2014 čestný doktorát v oboru biofyzika profesoru Villy Sundströmovi. Slavnostní udělení proběhlo v obřadní síni českobudějovické radnice.

Villy Sundström je profesorem chemické fyziky na Univerzitě v Lundu ve Švédsku. Patří mezi přední světové odborníky v oboru časově rozlišené spektroskopie - metody, která umožňuje sledovat extrémně rychlé děje na molekulární úrovni. Společně s dalšími kolegy byl jedním z prvních na světě, kteří dokázali měřit časové konstanty přenosů energie a elektronu ve fotosyntéze, a otevřel tak cestu ke studiu rychlých procesů ve fotosyntéze, tak jak jej známe dnes.

„Je to pro mě velká čest obdržet titul doctor honoris causa z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Výzkum Jihočeské univerzity,  Univerzity v Lundu a mnoha dalších univerzit a výzkumných institucí je zaměřený na důležité cíle. Jsem přesvědčený, že během dalších 10 až 15 let budeme svědky velkých vědeckých objevů, které způsobí, že solární energie bude využívána mnohem více než dnes,“ zmínil v proslovu Villy Sundström.

Přírodovědecká fakulta JU s Villy Sundströmem a jeho laboratoří v Lundu dlouhodobě spolupracuje jak v oblasti výzkumu, tak v oblasti stáží pracovníků a postdoktorandů. Spolupráci mezi oběma pracovišti dokládají také společné publikace, dosud jich bylo vydáno osmnáct.

„Naše těsná spolupráce s pracovištěm profesora Sundströma pomohla rozvinout tuto metodu spektroskopie u nás na Přírodovědecké fakultě. S Villy Sundströmem spolupracuji již více než 17 let, od doby, kdy jsem k němu jako mladý postdok v roce 1997 nastoupil. Jsem velmi rád, že naše dlouholetá spolupráce, kromě mnoha vědeckých výsledků a publikací, vyústila také v toto významné ocenění mého váženého kolegy,“ sdělil Tomáš Polívka z Přírodovědecké fakulty a současně prorektor pro vědu a výzkum JU.

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích uděluje čestnou vědeckou hodnost doctor honoris causa významným domácím a zahraničním osobnostem, které se významně zasloužily o rozvoj vědy, kultury anebo jinak o prospěch lidstva. Za dobu své existence JU udělila 24 čestných doktorátů, mezi nimi je 6 domácích a 18 zahraničních držitelů. Mezi oceněnými je například profesor Antonín Holý – světově uznávaný chemik.