Šaman Hivshu - Kultura a spiritualita grónských Inuitů

Středa 4 březen 2015 16:00

Centrum polární ekologie Přírodovědecké fakulty JU si vás dovoluje pozvat na vzdělávací přednášku, která má přiblížit inuitskou tradici a kulturu Grónska.

Přednášet bude pan Hivshu – šaman, vypravěč tradičních inuitských příběhů a "drumsinger". Narodil se a vyrůstal v oblasti Qaanaaq – Thula, v nejseverněji obydlené osadě světa Siorapaluk v Grónsku, kde Inuité stále žijí tradičním způsobem života, a kde se tradice a hodnoty předávají z generace na generaci. Jméno Hivshu znamená v překladu „Hlas Arktidy“. Hivshu říká: „Vše je život a život je ve všem“.

Přednáška je otevřena všem studentům a zaměstnancům JU.

Poznámka:
Inuité či Eskymáci („Lidé“) je označení pro skupinu domorodých obyvatel severní části Severní Ameriky – Kanady, Grónska a  Aljašky a severovýchodní Asie -Sibiře. Žijí stále tradičním způsobem života, ctí hodnoty a tradice svých předků. Hovoří eskymácko-aleutskými jazyky
.

Kde