Skip to main content

Výsledek testu na COVID-19 známe do sedmi hodin od příjmu

Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích za necelý měsíc otestovala více než 1500 vzorků na přítomnost nového typu koronaviru SARS-CoV 2 a zároveň vyrobila přes 300 ks ochranných štítů. Náklady s tím spojené se už vyšplhaly na téměř 2,3 mil. Kč.

Laboratoře Katedry medicínské biologie na PřF JU získaly oficiální povolení od Státního zdravotního ústavu k testování přítomnosti viru SARS-CoV-2 v pacientských vzorcích 24. března 2020. O tři dny později fakulta spustila ostrý provoz testování a od té doby stihli pracovníci laboratoře vyhodnotit už více než 1 500 vzorků. Počet otestovaných vzorků je vyšší, než se očekávalo. „Z původních 50 plánovaných vzorků na den jich dnes otestujeme i více než 70 denně, kapacitu ale máme ještě o 30 vzorků za den vyšší“ upřesňuje množství testů RNDr. Jindřich Chmelař, Ph.D., vedoucí Katedry medicínské biologie PřF JU.

Laboratoře PřF JU testují vzorky odebrané především z oblasti Táborska, ale dělají i tzv. statimy, tedy urgentní vzorky, pro celý kraj. „My jsme schopni dát výsledek několika desítek vzorků do sedmi hodin od příjmu, což je hodně rychle a nemocnice toto oceňují. Jinde nestíhají ani do 24 hodin, proto se na nás obrátili kvůli rychlému vyšetření pacientů. Například minulý týden jsem se domlouval s nemocnicí v Českém Krumlově, že by nám posílali vzorky pacientů, kteří jdou na operaci, protože potřebují rychle vědět výsledek,“ vysvětluje doktor Chmelař.

Během několika málo dní se v laboratořích Katedry medicínské biologie na PřF JU vytvořil skvělý tým 25 lidí, kteří jsou perfektně koordinovaní. „Myslím, že organizaci máme nepřekonatelnou a práce se stává pomalu rutinou. Díky tomu teď můžeme dlouhodobě jet v režimu testování, aniž bychom se unavili a museli zpomalit,“ chválí své kolegy doktor Chmelař. Dobrá organizace a dostatek kvalitních lidí umožňují začít i s experimentální prací. „Podali jsme i TAČR gama na optimalizaci detekce SARS-Cov-2, jednáme s KHS a SÚJB na povolení dělat na Covidu výzkum na fakultě,“ doplňuje RNDr. Jindřich Chmelař, Ph.D., vedoucí Katedry medicínské biologie PřF JU.

Ani Ústav aplikované informatiky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity nezůstává s bojem proti epidemii pozadu. Téměř ve stejný den, kdy laboratoře zahájily testování, studenti a pedagogové UAI PřF JU začali s výrobou ochranných štítů na 3D tiskárnách. Zatím jich vyrobili více než 300.

Na výrobě se podílí 4 studenti Aplikované informatiky. Technologie, materiál a dohled řeší Mgr. Jakub Geyer. „Nejen že studenti tráví několik hodin denně výrobou a chodí na univerzitu i pozdě večer, aby spustili další tisk, ale současně se i starají o distribuci hotových štítů,“ chválí si magistr Greyer své kolegy.

Proto, aby informatici uspokojili vrůstající poptávku po štítech, rozhodlo vedení fakulty o nákupu laserového plotru za 160 tis. Kč, který produkci téměř ztrojnásobí. „Jeho pořízením se zvýší i kvalita štítů, které dodáváme převážně lékařům, domovům důchodců, ale i např. obchodům, dětským domovům, policii apod.,“ doplňuje Mgr. Jakub Greyer z UAI PřF JU.

I při výrobě štítů se myslí na inovace. „Nyní připravujeme zcela nový model s krytou horní částí štítu, který zajistí jeho vyšší bezpečnost,“ popisuje plánované zlepšení magistr Greyer.


Reportáž Jihočeské televize o testování přítomnosti viru SARS-CoV-2.

Reportáž Jihočeské televize o výrobě ochranných štítů.

Fotogalerie

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1