Studium v zahraničí
Vyjet se dá na partnerské univerzity, se kterými má JU uzavřené partnerské smlouvy o spolupráci doslova do celého světa. Je možné vyjet i nad rámec partnerských smluv prostřednictvím celé řady stipendijních programů. O konkrétních možnostech se dozvíš na zahraničním oddělení své fakulty a na webu JU v záložce "Mezinárodní spolupráce".
Za studiem můžeš vyjet na 1 až 2 semestry, přesná délka závisí na programu, ze kterého je studijní pobyt financován.
Náklady, které se s životem v zahraničí pojí, ti pomůže pokrýt stipendium. U nejrozšířenějšího programu Erasmus+ se výše stipendia aktuálně pohybuje od 480–600 EUR na měsíc, podle životních nákladů v dané evropské zemi. Studenti se specifickými potřebami a ze sociálně znevýhodněného prostředí mohou navíc požádat o další navýšení stipendia. A důležitý je i fakt, že díky mezinárodním smlouvám nemusíš na prestižních zahraničních univerzitách platit školné, které je často velmi vysoké.
Po návratu ti budou uznané všechny předměty vystudované v zahraničí, a pokud jedeš v rámci povinné praxe, tak i taková pracovní stáž je uznána.
Nejznámější je program Evropské unie Erasmus+, tady ale nabídka zdaleka nekončí. Jako student JU můžeš vyjet v rámci univerzitních stipendijních programů nebo můžeš využít celé řady dalších mezinárodních programů, které spravuje Dům zahraniční spolupráce (DZS) a další české i zahraniční instituce. Studijní pobyty v zemích střední a jihovýchodní Evropy podporuje CEEPUS, rakouské univerzity má v hledáčku program AKTION ČR – Rakousko. AIA (Akademická informační agentura) nabízí stipendia do celého světa, včetně Číny, Izraele nebo Mexika. Na Norsko, Island a Lichtenštejnsko se specializují Fondy EHP (Evropský hospodářský prostor).
Do zahraničí můžeš vyjet nejen za studiem, ale i na pracovní stáž ve firmě nebo výzkumný pobyt. Na zajímavých projektech a zlepšení jazykových dovedností se dá pracovat i v létě během tzv. letních škol.
Na pracovní stáž v rámci Erasmu+ můžeš vyjet, pokud jsi student vysoké nebo vyšší odborné školy. Můžeš být v jakémkoli ročníku. Existuje také možnost vyjet na absolventskou stáž, a to do jednoho roku od ukončení studia.
Vyjet na zkušenou v rámci pracovní stáže můžeš do členských zemí EU, navíc také do Spojeného království, Turecka, Makedonie a zemí Evropského hospodářského prostoru (Norsko, Island, Lichtenštejnsko).
Za pracovními zkušenostmi v rámci programu Erasmus+ můžeš vyjet na 2–12 měsíců.
Náklady, které se s životem v zahraničí pojí, ti pomůže pokrýt stipendium. Výše stipendia na pracovní stáže se aktuálně pohybuje od 630 - 750 EUR na měsíc, podle životních nákladů v dané evropské zemi.
Dokonalou angličtinu po tobě nikdo vyžadovat nebude, alespoň mírně pokročilá znalost cizího jazyka, ve kterém budeš komunikovat, se ti ale bude hodit. V rámci program Erasmus+ si můžeš své znalosti bezplatně otestovat a případně i zlepšit v on-line kurzech.
Všechny informace získáš na zahraničním oddělení své fakulty a na webu JU v záložce "Mezinárodní spolupráce".