Skip to main content

Studium v zahraničí

Kam se dá vyjet na studijní pobyt v zahraničí?

Vyjet se dá na partnerské univerzity, se kterými má JU uzavřené partnerské smlouvy o spolupráci doslova do celého světa. Je možné vyjet i nad rámec partnerských smluv prostřednictvím celé řady stipendijních programů. O konkrétních možnostech se dozvíš na zahraničním oddělení své fakulty a na webu JU v záložce "Mezinárodní spolupráce".

Jak dlouho mohu studovat v zahraničí?

Za studiem můžeš vyjet na 1 až 2 semestry, přesná délka závisí na programu, ze kterého je studijní pobyt financován.

Kolik mě bude stát studijní pobyt v zahraničí?

Náklady, které se s životem v zahraničí pojí, ti pomůže pokrýt stipendium. U nejrozšířenějšího programu Erasmus+ se výše stipendia aktuálně pohybuje od 480–600 EUR na měsíc, podle životních nákladů v dané evropské zemi. Studenti se specifickými potřebami a ze sociálně znevýhodněného prostředí mohou navíc požádat o další navýšení stipendia. A důležitý je i fakt, že díky mezinárodním smlouvám nemusíš na prestižních zahraničních univerzitách platit školné, které je často velmi vysoké.

Jak je to s uznáváním předmětů ze zahraničních pobytů?

Po návratu ti budou uznané všechny předměty vystudované v zahraničí, a pokud jedeš v rámci povinné praxe, tak i taková pracovní stáž je uznána.

Jaká je nabídka programů?

Nejznámější je program Evropské unie Erasmus+, tady ale nabídka zdaleka nekončí. Jako student JU můžeš vyjet v rámci univerzitních stipendijních programů nebo můžeš využít celé řady dalších mezinárodních programů, které spravuje Dům zahraniční spolupráce (DZS) a další české i zahraniční instituce. Studijní pobyty v zemích střední a jihovýchodní Evropy podporuje CEEPUS, rakouské univerzity má v hledáčku program AKTION ČR – Rakousko. AIA (Akademická informační agentura) nabízí stipendia do celého světa, včetně Číny, Izraele nebo Mexika. Na Norsko, Island a Lichtenštejnsko se specializují Fondy EHP (Evropský hospodářský prostor).

Je možné vyjet i jinak než na studijní pobyt?

Do zahraničí můžeš vyjet nejen za studiem, ale i na pracovní stáž ve firmě nebo výzkumný pobyt. Na zajímavých projektech a zlepšení jazykových dovedností se dá pracovat i v létě během tzv. letních škol.

Kdo může jet na pracovní stáž?

Na pracovní stáž v rámci Erasmu+ můžeš vyjet, pokud jsi student vysoké nebo vyšší odborné školy. Můžeš být v jakémkoli ročníku. Existuje také možnost vyjet na absolventskou stáž, a to do jednoho roku od ukončení studia.

Kam se dá vyjet na pracovní stáž?

Vyjet na zkušenou v rámci pracovní stáže můžeš do členských zemí EU, navíc také do Spojeného království, Turecka, Makedonie a zemí Evropského hospodářského prostoru (Norsko, Island, Lichtenštejnsko).

Jak dlouho trvá pracovní stáž?

Za pracovními zkušenostmi v rámci programu Erasmus+ můžeš vyjet na 2–12 měsíců.

Kolik mě bude stát pobyt na pracovní stáži?

Náklady, které se s životem v zahraničí pojí, ti pomůže pokrýt stipendium. Výše stipendia na pracovní stáže se aktuálně pohybuje od 630 - 750 EUR na měsíc, podle životních nákladů v dané evropské zemi.

Musím umět dobře anglicky nebo jiný cizí jazyk?

Dokonalou angličtinu po tobě nikdo vyžadovat nebude, alespoň mírně pokročilá znalost cizího jazyka, ve kterém budeš komunikovat, se ti ale bude hodit. V rámci program Erasmus+ si můžeš své znalosti bezplatně otestovat a případně i zlepšit v on-line kurzech.

Kde zjistím víc informací?

Všechny informace získáš na zahraničním oddělení své fakulty a na webu JU v záložce "Mezinárodní spolupráce".

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1