Expedice do Mramorové soutěsky
Krátký dokumentární film, který byl vyprodukován v rámci projektu aplikovaného výzkumu TAČR (Vytvoření modelu "gulagu" ve virtuální a rozšířené realitě jako nástroje pro zvyšování efektivity výuky dějin 20. století, 4/2020–3/2023).
Ve spolupráci Archeologického ústavu FF JU a organizace Gulag.cz v rámci projektu aplikovaného výzkumu TAČR (Vytvoření modelu "gulagu" ve virtuální a rozšířené realitě jako nástroje pro zvyšování efektivity výuky dějin 20. století, 4/2020–3/2023) byl vyprodukován krátký dokumentární film (11 min.). Ten se kromě představení archeologického výzkumu Gulagu široké veřejnosti stane i součástí vzdělávací pomůcky pro střední i základní školy.
Dokumentární film mapuje takřka týdenní pochod tajgou k táboru Gulagu v Mramorové soutěsce, který se nachází v pohoří Kodar v Zabajkalské oblasti. Na tomto místě byla mezi lety 1949–1951 těžena uranová ruda pro výrobu první sovětské atomové bomby. Velké množství táborových objektů, včetně ohrazení z ostnatého drátu, brány s vrátnicí, strážní věže či samotky, bylo do dnešních dnů velice kvalitně zachováno – zejména díky rychlému opuštění, mrazivému klimatu vysoko v horách a odlehlosti od civilizace. Záměrem expedice uskutečněné již v roce 2016 bylo dané relikty zdokumentovat a „zpřístupnit“ toto temné dědictví lidské historie široké veřejnosti.
Expedici charakterizuje přízvisko nízkonákladová; byla tvořena pouze dvojicí účastníků – Lukášem Holatou (FF JU, hlavní řešitel projektu TAČR) a Radkem Světlíkem. Konkrétním cílem bylo získat podklady pro vytvoření „virtuální prohlídky“ tábora prostřednictvím 360° panoramatické fotografie a zdokumentovat dosud zachovalé relikty a nalezené artefakty; k tomu účelu jsme užili metodu „SfM fotogrammetrie“, díky které postupně vytváříme 3D galerii předmětů Gulagu. Získané poznatky z expedice se také staly součástí prvního uceleného shrnutí „Archeologie Gulagu“ publikovaného v prestižním nakladatelství BAR Publishing (Oxford).
Snímek přináší jiný pohled na archeologický výzkum; ten se nemusí striktně zaměřovat pouze na poznání „dávné“ minulosti, ale může přinést zcela ojedinělé svědectví i pro období 20. století – v tomto případě temné dědictví („Dark Heritage“) a zločiny komunistických, potažmo totalitních režimů. Pořízené záběry na expedici mohly být zpracovány díky projektu financovaného Technologickou agenturou ČR, který je řešen ve spolupráci mezi Filozofickou a Pedagogickou fakultou JU s organizací Gulag.cz. Film byl 1. 6. 2021 zpřístupněn široké veřejnosti na Youtube, prostřednictvím kanálu Gulag CZ. Bude mít však i další uplatnění. Stane se součástí vyvíjeného vzdělávacího nástroje. Bude tvořit doplněk k rekonstruovanému táboru Gulagu ve virtuální realitě; účelem filmu je mladším generacím názorně demonstrovat, že zobrazený tábor ve VR není fikcí, ale vychází z pečlivé archeologické dokumentace skutečných pozůstatků Gulagu, které se na mnoha místech sibiřské tajgy a tundry stále nacházejí.