Aktuálně k udržitelnosti
Management udržitelnosti - nový studijní Bc. program
Chcete měnit svět k lepšímu?
Studijní program Management udržitelnosti je navržen tak, aby vás připravil na výzvy dnešní doby. Změny klimatu, vyčerpávání přírodních zdrojů a sociální nerovnosti – to jsou jen některé z témat, kterým se budete věnovat. Udržitelný rozvoj není pouze výzvou, ale také příležitostí, jak vytvářet inovativní řešení a přispívat ke globálním cílům.
Do tohoto nového studijního programu bude přijímací řízení otevřené v únoru 2025. Pro víc informací kontaktujte garantku studijního programu Pavlu Fojtíkovou (
Aktuální vydání Freshe ze světa udržitelnosti a ESG
inspirativní čtení z oblasti udržitelnosti dostupné zde.
Zajímá Vás, jaké firmy jsou v oblasti udržitelnosti nejdál?
Deset nejlepších velkých firem a pět nejlepších malých a středních podniků. Tak vypadá letošní ESG žebříček a ukazuje, do jaké míry tuzemské firmy sledují a komunikují svůj vliv na životní prostředí, společnost a řízení firmy.
Více čtěte zde.
Workshop o udržitelnosti mezi vědou a praxí
Ve středu 6. listopadu se v Jihočeském vědeckotechnickém parku uskutečnil workshop „Komunikace udržitelnosti mezi vědou a praxí“. V rámci programu, který vedla garantka nově vznikajícího bakalářského studijního programu Management udržitelnosti na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity, proběhla diskuse o tom, jak co nejlépe propojit teorii a praxi ve vzdělávání, posílit měkké kompetence studentů a připravit budoucí absolventy na požadavky praxe.
Účastníci měli možnost vyslechnout inspirativní přednášku Soni Klepek Jonášové, zakladatelky Institutu Cirkulární Ekonomiky, na téma „Zjednodušení složitostí: Umění učit o udržitelnosti kreativně“. Odpoledne patřilo příspěvkům zástupců firem a organizací, včetně Marka Baxy (ENKI), Jana Zvěřiny (GreenOmeter), Martina Střelce (MAS Pomalší, ZD Podkleťan), Marka Cvetkova, Romana Xiy (Česká spořitelna, a.s.), Bohuslava Binky (Masarykova univerzita) a Jakuba Hromase (ČSOP Šumava). Ti se podělili o své zkušenosti s udržitelností a diskutovali o kompetencích potřebných pro budoucí absolventy.
Workshop nabídl bohatou platformu pro navázání nových kontaktů, sdílení znalostí a posílení vazeb mezi teorií a praxí v oblasti udržitelnosti. Diskuse mezi akademiky a odborníky přinesla různé pohledy a přispěla k formování inovativního přístupu k výuce v nově vznikajícím programu.
Děkujeme všem zúčastněným a těšíme se na další společné kroky.
Víte, že se Jihočeská univerzita stala členem Sítě pro výzkum globálního rozvoje a udržitelnosti?
V případě, že si budete přát zasílat informace a pozvánky na akce pořádané Sítí pro výzkum globálního rozvoje, neváhejte se, prosím, obrátit na kontaktní osobu:
Více informací zde
Pitná voda a výzkum odpadních vod v Kanadě
Pavla Fojtíková z Přírodovědecké fakulty JU podnikla cestu do Kanady. V týdnu od 10. do 15. června 2024 proběhly odborné semináře a panelové diskuse s kanadskými odborníky, návštěvy výzkumných center univerzit spolu s dalšími jednáními o spolupráci. První část programu proběhla ve spolupráci s přední kanadskou univerzitou McGill University, druhá část pak v rámci University of Manitoba a s ní spolupracujících výzkumných center. Další informace se dočtete zde