Aktuálně k udržitelnosti
Aktuální vydání Freshe ze světa udržitelnosti a ESG
inspirativní čtení z oblasti udržitelnosti dostupné zde.
Zajímá Vás, jaké firmy jsou v oblasti udržitelnosti nejdál?
Deset nejlepších velkých firem a pět nejlepších malých a středních podniků. Tak vypadá letošní ESG žebříček a ukazuje, do jaké míry tuzemské firmy sledují a komunikují svůj vliv na životní prostředí, společnost a řízení firmy.
Více čtěte zde.
Workshop o udržitelnosti mezi vědou a praxí
Ve středu 6. listopadu se v Jihočeském vědeckotechnickém parku uskutečnil workshop „Komunikace udržitelnosti mezi vědou a praxí“. V rámci programu, který vedla garantka nově vznikajícího bakalářského studijního programu Management udržitelnosti na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity, proběhla diskuse o tom, jak co nejlépe propojit teorii a praxi ve vzdělávání, posílit měkké kompetence studentů a připravit budoucí absolventy na požadavky praxe.
Účastníci měli možnost vyslechnout inspirativní přednášku Soni Klepek Jonášové, zakladatelky Institutu Cirkulární Ekonomiky, na téma „Zjednodušení složitostí: Umění učit o udržitelnosti kreativně“. Odpoledne patřilo příspěvkům zástupců firem a organizací, včetně Marka Baxy (ENKI), Jana Zvěřiny (GreenOmeter), Martina Střelce (MAS Pomalší, ZD Podkleťan), Marka Cvetkova, Romana Xiy (Česká spořitelna, a.s.), Bohuslava Binky (Masarykova univerzita) a Jakuba Hromase (ČSOP Šumava). Ti se podělili o své zkušenosti s udržitelností a diskutovali o kompetencích potřebných pro budoucí absolventy.
Workshop nabídl bohatou platformu pro navázání nových kontaktů, sdílení znalostí a posílení vazeb mezi teorií a praxí v oblasti udržitelnosti. Diskuse mezi akademiky a odborníky přinesla různé pohledy a přispěla k formování inovativního přístupu k výuce v nově vznikajícím programu.
Děkujeme všem zúčastněným a těšíme se na další společné kroky.
Pozvánka na konferenci POTRAVINÁŘSTVÍ NA CESTĚ K UDRŽITELNOSTI
Akce poskytne prostor pro diskuzi i výměnu zkušeností v oblasti zpracování potravinářských odpadů, recyklace a inovativních technologií pro minimalizaci odpadů v celém potravinovém řetězci. Na co vše se mohou účastníci těšit?
- Přednášky a diskuse s předními odborníky z oblasti potravinářství, odpadového hospodářství a cirkulární ekonomiky.
- Příklady dobré praxe z firem, které úspěšně transformují odpady na zdroje.
- Možnost navázat cenné kontakty a rozšířit své profesní sítě.
Konference je určena pro zástupce potravinářských firem, odbornou veřejnost, výzkumníky, studenty i všechny, kdo se zajímají o udržitelné řešení v této oblasti.
Bližší informace, program a registrační formulář naleznete na stránkách www.tvip.cz.
Z vybraných příspěvků bude sestaveno tematické číslo elektronického recenzovaného open-access časopisu WASTE FORUM. Nicméně do čísla mohou svými články přispět i autoři, kteří se konference nezúčastní!
Časopis je od roku 2017 indexován v databázi SCOPUS . Publikační jazyk je angličtina, čeština a slovenština. Redakční uzávěrka tohoto tematického čísla je 8. 1. 2025 a číslo bude vystaveno do poloviny března. Veškeré informace najdete na www.wasteforum.cz v sekci Pro autory.
Globální změna klimatu a proč o ní učit
Víte, jak učit o klimatické změně? Provedeme Vás problematiou tématu změny klimatu od jejích příčin k možným řešením a dáme vám tipy, jak a kde s žáky a studenty začít.
Více informací o workshopu a možnosti přihlášení naleznete zde.
Víte, že se Jihočeská univerzita stala členem Sítě pro výzkum globálního rozvoje a udržitelnosti?
V případě, že si budete přát zasílat informace a pozvánky na akce pořádané Sítí pro výzkum globálního rozvoje, neváhejte se, prosím, obrátit na kontaktní osobu:
Více informací zde
Pitná voda a výzkum odpadních vod v Kanadě
Pavla Fojtíková z Přírodovědecké fakulty JU podnikla cestu do Kanady. V týdnu od 10. do 15. června 2024 proběhly odborné semináře a panelové diskuse s kanadskými odborníky, návštěvy výzkumných center univerzit spolu s dalšími jednáními o spolupráci. První část programu proběhla ve spolupráci s přední kanadskou univerzitou McGill University, druhá část pak v rámci University of Manitoba a s ní spolupracujících výzkumných center. Další informace se dočtete zde