JU uspěla v Leidenském žebříčku
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (JU) se umístila mezi nejlepšími českými univerzitami v nedávno zveřejněném Leidenském žebříčku, který porovnává vědecký výkon více než 1400 univerzit po celém světě. Tento žebříček, do kterého se JU probojovala historicky poprvé, se zaměřuje na čtyři oblasti: vědecký dopad, mezinárodní spolupráci, otevřený přístup a genderovou diverzitu.
Jihočeská univerzita se v žebříčku umístila nejlépe ze všech českých univerzit v jednom z poměrových indikátorů v kategorii vědeckého dopadu, ve kterém zaznamenala 9 % svých publikací náležejících do top 10 % publikací v daných oborech, což ji řadí mezi přední instituce v této oblasti. Nejlepšími obory na Jihočeské univerzitě jsou Life and Earth Sciences. Masarykova univerzita se umístila na druhém místě s 8 % top publikací, zatímco Univerzita Palackého v Olomouci skončila na třetím místě se 7,7 % top publikací.
V tomto ohledu získala Jihočeská univerzita také významné postavení v žebříčku celosvětově, kde se umístila na 733. místě. V absolutním počtu publikací v top 10 % je nejlépe umístěnou českou univerzitou Univerzita Karlova, která je celosvětově na 349. místě. Nejvíce publikací náležejících do 1 % nejvlivnějších výsledků získala Rockefellerova univerzita s 5 % takových publikací.
Co se týče genderové rovnosti, pět českých univerzit, včetně Jihočeské univerzity, překročilo hranici 30% podílu žen v publikační aktivitě. Největší zastoupení autorek nalezneme v oborech Life and Earth Sciences a Biomedical and Health Sciences. Celosvětově se nejvíce žen podílí na publikacích na polských univerzitách a na prvním místě v této kategorii je Oslo Metropolitan University s téměř s 60% podílem autorek.
V oblasti mezinárodní spolupráce překonaly téměř všechny české univerzity hranici 80 % publikací vzniklých ve spolupráci meziinstitucionální, meziregionální nebo mezinárodní. Nejvíce se v tomto ohledu vyznačuje opět Jihočeská univerzita s přesahem 90 %.
Pokud jde o otevřený přístup k publikacím, nejúspěšnější českou univerzitou je České vysoké učení technické v Praze s podílem publikací v otevřeném přístupu 62,5 %. V této oblasti jsou evropské univerzity, zejména britské školy, nejlepšími představiteli.
Leidenský žebříček sestavují odborníci z Centre for Science and Technology Studies (CWTS) Leidenské univerzity a na rozdíl od většiny ostatních mezinárodních žebříčků neřadí hodnocené univerzity do jednoho celkového pořadí daného kombinací a hodnotou jednotlivých indikátorů, ale umožňují zájemcům porovnat a seřadit si hodnocené instituce dle pro něj relevantních indikátorů. Pro letošní ročník žebříčku byly hodnoceny publikace z let 2018-2021 evidované v databázi Web of Science.
Další informace o žebříčku naleznete na CWTS Leiden Ranking.