První historické přeshraniční setkání transferu technologií na Jihočeské univerzitě
Podpůrný spolek Europaregion Donau-Moldau e. V. uspořádal začátkem listopadu 2022 na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích přeshraniční konferenci o transferu znalostí a technologií v evropském regionu Dunaj-Vltava. Celodenní networkingová akce byla organizována a realizována v úzké spolupráci s Kanceláří transferu technologií Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Během konference se mohli zástupci vysokých škol a dalších institucí z Německa, České republiky a Rakouska lépe poznat, představit své aktivity v kontextu transferu znalostí a technologií a společně diskutovat o možnostech a dalším rozvoji přeshraničního transferu znalostí a technologií.
Důležitým posláním vysokých škol je rychlý a efektivní přenos znalostí a technologií z univerzit a vysokých škol do ekonomiky a společnosti a cílené využívání akademických znalostí a výsledků výzkumu ve společnosti, kultuře, podnikání a politice. Jako ústřední kontaktní místa k tomu významně přispívají kanceláře a centra pro transfer a pracovníci pro transfer na univerzitách. „Podpůrné sdružení Evropského regionu Dunaj-Vltava má proto velký zájem na podpoře přeshraniční výměny mezi vysokoškolskými institucemi v tomto regionu za účelem přenosu znalostí a technologií, a tím i na posílení konkurenceschopnosti sedmi zúčastněných regionů v srdci Evropy,“ vysvětluje RNDr. Mgr. Růžena Štemberková, Ph.D., MPA, vedoucí Kanceláře transferu technologií Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Celkem se hybridní akce zúčastnilo asi 45 zájemců z Německa, České republiky a Rakouska. Akce se zúčastnili zástupci přibližně 17 různých vysokoškolských institucí a přibližně 15 dalších organizací. Zejména z východního Bavorska přijela několikačlenná delegace z Pasovské univerzity vedená rektorem prof. Dr. Ulrichem Bartoschem a vědeckým ředitelem sítí TRIO a Indigo prof. Dr. Tomášem Sauerem.
V dopolední části akce představil Petr Očko, náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR, aktivity a dotační programy ministerstva v oblasti podpory inovací a digitalizace, především RIS3 strategii na podporu transferu znalostí a technologií pro období 2021-2027. V následné diskusi s názvem "Přeshraniční inovační sítě a transfer technologií jako příležitost pro evropský region Dunaj-Vltava " hovořili o aktuálním vývoji hosté z České republiky, Rakouska a Německa. Osvětlují příležitosti a perspektivy, které může přinést úzká přeshraniční spolupráce v oblasti transferů. Prof. Dr. Tomas Sauer, vědecký ředitel univerzitní sítě Transfer a inovace Východní Bavorsko (TRIO), představil projekt TRIO šesti zúčastněných východobavorských univerzit, který byl v posledních pěti letech velmi úspěšně realizován společně s regionálními partnery. Diskutovalo se také o možnosti rozšíření spolupráce v oblasti transferu přes hranice sousedících států. Do diskuse se zapojili také Dr. Tanja Jovanovic, vedoucí oddělení řízení technologií a inovací společnosti Bayern Innovativ (Bayerische Gesellschaft für Innovation und Wissenstransfer GmbH), a Univ. prof. Dr. Helmut Habersack z Univerzity přírodních zdrojů a aplikovaných věd o živé přírodě ve Vídni.
V odpolední části celodenní konference bylo hodně času věnováno osobnímu seznámení s aktéry z vysokoškolských institucí v evropském regionu Dunaj-Vltava, kteří jsou zodpovědní za transfer znalostí a technologií, a s jejich aktuálními projekty.