Skip to main content

Umělá inteligence analyzuje středověké památky v česko-bavorském příhraničí

Středověké vesnické sakrální památky v česko-bavorském příhraničí jsou neprávem opomíjenou součástí staletého kulturního dědictví regionu. Společný přeshraniční tým složený z vědců z Jihočeské univerzity (JU) a z Technische Hochschule Deggendorf (THD) se rozhodl tento fakt změnit a vzal si k tomu na pomoc umělou inteligenci.

V rámci projektu byl vytvořen specializovaný tým s historicko-informatickým zaměřením, tvořený studenty a vědeckými pracovníky. Tým vědců vytváří informační systém, jehož cílem je přiblížit tyto památky veřejnosti. Systém bude obsahovat textové i vizuální informace o jednotlivých památkách, které dosud nebyly na internetu dostupné, a bude volně přístupný přes webové stránky. Systém přiblíží kulturní i duchovní hodnoty, které tyto památky představují. Data shromážděná ze specializované literatury budou částečně automaticky naimportována do nejznámější digitální encyklopedie lidstva – Wikipedie a dále vydána prostřednictvím elektronické publikace přeložené do více světových jazyků.

Tým dále vyvíjí řešení typu deep learning pro zpracování a identifikaci fotografií těchto sakrálních objektů. Kromě získání nových informací může běžný uživatel systém využít k identifikaci objektu a míst na neznámých fotografiích. Skupina vytváří v evropském i světovém měřítku zcela ojedinělou datovou sadu, která umožní automaticky rozpoznávat jednotlivé detaily exteriéru a interiéru stavby (jako např. oltáře, sochy, fresky, pilíře, klenbu atd.) na předložených fotografiích. Datová sada bude následně použita k vývoji matematických modelů založených na implementaci hlubokých neurálních sítí, které dokáží identifikovat detaily a objekty na fotografiích s přesností blízkou člověku. Uživatel přes intuitivní webové rozhraní či mobilní aplikaci nahraje fotografii celku či nějaké části neznámé sakrální stavby a umělá inteligence sama rozhodne, o který objekt a místo se jedná.

První výsledky projektu byly již přijaty pro prezentaci na mezinárodní vědecké konferenci.

Data o projektu:

Název projektu: Informační systém pro středověké památky v česko – bavorském příhraničí, č. 335

Dotační program: Program přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 2014–2020.

Česká strana: Katedra aplikované informatiky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která zajišťuje i spolupráci s archeology, historiky a odborníky na dějiny umění.

Bavorská strana: Fakulta aplikované informatiky Technická vysoká škola v Deggendorfu (Technologický kampus Freyung)

Celkový rozpočet obou partnerů: 558 383,23 EUR

Průběh: od 1. 7. 2021 do 31. 12. 2022

Fotogalerie

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1