Začal Mezinárodní intenzivní týden zaměřený na výměnu zkušeností se simulační výukou v ošetřovatelství
Budova ZSF JU v ulici U Výstaviště 26 patří od pondělí akci nazvané Mezinárodní intenzivní týden, který je zaměřený na výuku odborných předmětů za využití simulační metody ve studijním programu Ošetřovatelství. Účastní se ho 34 pedagogů ze 13 evropských zemí a Turecka, další zahraniční účastníci se připojují online. V úvodu hosty přivítala ředitelka pořádajícího Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D., proděkanka pro vědu a výzkum ZSF JU. „Doufám, že výměna informací a bohatá diskuse přispějí k rozvoji ošetřovatelství,“ uvedla.
Představila hlavní organizátory této akce, jimiž jsou doc. PhDr. Marie Trešlová, Ph.D., a vedoucí simulačního centra Mgr. František Dolák, Ph.D. Ten pak hosty seznámil se zrodem Simulačního centra pro zdravotnické obory, které naše fakulta využívá od podzimu roku 2020. Připomněl, že vznikalo jako první takto zaměřené centrum svého druhu v České republice, proto byli jeho tvůrci vděční za všechny inspirace a zkušenosti ze zahraničí – sbírali je ve Finsku, Španělsku, USA či Lotyšsku. Vybudovat a zařídit simulační centrum je ovšem pouze první úkol, protože tím hlavním bylo, je a bude zajistit v něm kvalitní výuku studentů. K tomu je zapotřebí předem naprogramovat mnoho variant situací, s nimiž si studenti musí poradit – a právě tvorba a využití těchto scénářů je významnou součástí programu Mezinárodního intenzivního týdne.
Poté dostal slovo prof. dr. József Betlehem, Ph.D., z Fakulty zdravotnických věd University of Pécs v Maďarsku. Seznámil účastníky s novinkami ve vzdělávání v oblasti zdravotní péče, současnými trendy ve výuce založené na simulacích a s koncepcí výuky založené na scénářích. Jeho vystoupením začal odborný program, jehož součástí bude řada prezentací, seminář o zavádění simulací do učebních plánů a workshopy v simulačním centru ZSF JU. V pondělí si ho účastníci prohlédli při exkurzi a v dalších dnech budou v jednotlivých sálech pracovat.
První komplexní simulační centrum pro nelékařské zdravotnické obory v ČR otevřela naše fakulta v září roku 2020. V budově v ulici U Výstaviště 26 vznikly nemocniční pokoje, porodní sál, jednotka intenzivní péče a v suterénu stojí autentická kabina sanitky. Vše je vybavené funkčními lékařskými přístroji a roli pacientů plní sofistikované figuríny řízené počítačem, které napodobují dýchání, puls či srdeční aktivitu atd. Lze k nim připojit přístroje, simulátory reagují na prováděné zákroky a učitel může skrze ně komunikovat se studentem. Simulační výuku umožňují velíny a další prostory, v nichž pedagogové sledují a hodnotí práci studentů, kteří jsou zde vedeni k samostatnosti, aby do praxe odcházeli co nejlépe připraveni.