O události
Moderní technologie nám poskytují dosud nevídané možnosti, jak přistupovat ke zpracování textu a jeho psychologické interpretaci. Přes všechny úspěchy a pokrok, který psychologicko-lingvistická analýza komunikace v posledních letech zaznamenala, se stále musíme zamýšlet nad řadou důležitých otázek a problémů, které jsou spojené jak s jejími východisky, tak samotnou aplikací.
Z jakých předpokladů moderní analýza textu vlastně vychází? Jaké jsou současné trendy v analýze textu a jaké souvislosti mohou ovlivnit její další vývoj? Jaká jsou rizika využívání AI a strojového učení při práci s textem v psychologii? Na tyto a další otázky se zaměříme v příspěvku věnovaném tématu psychologie užívání slov – Slova, která nás odhalí.
doc. PhDr. Dalibor Kučera, Ph.D.
Dalibor Kučera je výzkumným psychologem a vedoucím Katedry psychologie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Dlouhodobě se orientuje na oblast psychologie užívání jazyka a na její metodologické a sociálně-psychologické souvislosti. V letech 2016–2018 byl řešitelem tříletého výzkumného projektu CPACT, „Komputační psycholingvistická analýza českého textu“ (GA ČR, 16-19087S), a v roce 2021 řešitelem projektu „Personality Processes and Oral Communication“ na University of Arizona (Fulbright-Masaryk, 2020-28-11). Dalibor Kučera je autorem řady odborných publikací, mj. knih „Osobnostní markery v textu“ nebo kolektivní monografie „Výzkum CPACT“, které se věnují problematice psychologického zpracování textu.
Powered by iCagenda