Skip to main content

Pedagogika volného času

  • Fakulta: Teologická
  • Typ studia: bakalářský
  • Doba studia: 3 roky
  • Jazyk výuky: čeština
  • Forma studia: prezenční
  • Kód programu: B0922P190001

Popis programu

Bakalářský studijní program Pedagogika volného času je koncipován jako profesní pedagogické studium orientované na uplatnění v oblasti volného času, neformálního a zájmového vzdělávání. Důraz je kladen na osobnostní přípravu, rozvoj dispozic k pedagogickému jednání v otevřených situacích a schopnost toto jednání reflektovat. Absolvent získá také vědomosti a dovednosti umožňující připravovat a realizovat zájmové činnosti. Studenti se mohou v rámci praxí zaměřit na práci s různými cílovými skupinami, od dětí předškolního věku až po seniory. Absolvent získává kvalifikaci vychovatele, pedagoga volného času a asistenta pedagoga, v souladu se zákonem o pedagogických pracovnících.

Informace o studiu

Cílem studia je rozvoj pedagogické kondice (tj. znalostí, dovedností a obecných schopností potřebných k pedagogickému jednání) opřené o porozumění pedagogickým a psychologickým teoriím, které pomáhají chápat pedagogické jevy, se kterými se absolvent v praxi setkává. Jádro studia tvoří pedagogická praxe (5 semestrů). Studium zahrnuje také přípravu teoretického charakteru (zejm. v oblasti pedagogiky a psychologie) a metodickou přípravu propojující předměty teoretického základu s předměty metodických specializací a předměty profesní orientace dle vlastního zaměření a zamýšleného profesního směřování studenta. Nedílnou součástí studia je také příprava metodicko-výzkumná ústící ve zpracování bakalářské práce.
Studijní plán splňuje podmínky Rámcových požadavků MŠMT na studijní programy, jejichž absolvováním se získává odborná kvalifikace k výkonu regulovaných povolání pedagogických pracovníků.
Kreditové rozvržení předmětů (celkem 180 kreditů ECTS): kromě povinných předmětů (103 kreditů, vč. kreditů za přípravu závěrečné práce) a praxe (min. 20 kreditů) absolvujete další předměty, které si vyberete (min. 57 kreditů):
  • Povinně volitelný blok I: Profesní orientace - studenti si volí tyto prohlubující předměty v min. hodnotě 10 kreditů dle svého uvažovaného profesního směřování.
  • Povinně volitelný blok II: Metodická specializace 1 - studenti si z tohoto bloku volí předměty se zaměřením na výtvarnou, hudební, nebo literární výchovu v min. hodnotě 15 kreditů.
  • Povinně volitelný blok III: Metodická specializace 2 - studenti si volí předměty se zaměřením na výchovu zážitkem, osobnostně-sociální výchovu, nebo reflexi náboženských hodnot ve výchově v min. hodnotě 15 kreditů.
Studenti v 1. ročníku absolvují úvodní předměty k metodickým specializacím, aby získali základní vhled do všech těchto oblastí, a poté si volí jednu metodickou specializaci v rámci estetické výchovy a jednu další metodickou specializaci. Nakonec v 6. semestru absolvují předmět Závěrečný projekt, který uzavírá metodicko-praktickou přípravu. Studenti zde mají prostor spolupracovat napříč zvolenými specializacemi a vstupovat s vlastním projektem do terénu.
V souladu se Studijním a zkušebním řádem JU mají studenti také možnost výběru volitelných předmětů z nabídky ostatních předmětů vyučovaných na TF JU, případně na celé Jihočeské univerzitě.
Zde najdete kompletní studijní plán (přehled povinných a povinně volitelných předmětů).

Profil absolventa

Naučíte se:
  • pedagogické a psychologické základy pedagogické práce,
  • orientovat se v oblasti zájmového vzdělávání (5 semestrů praxe),
  • plánovat a realizovat zájmové činnosti dětí i dospělých,
  • uvažovat o výchově a vzdělávání v širších souvislostech.
Uplatníte se například jako:
  • vychovatel,
  • pedagog volného času,
  • animátor volnočasových aktivit,
  • lektor zájmového vzdělávání,
  • asistent pedagoga.

Přijímací řízení

Termín podání přihlášky: do 31. 3. příslušného roku.
V případě zájmu o více studijních programů, resp. forem studia, je třeba vyplnit samostatnou přihlášku pro každý program, resp. formu studia.

Poplatek: 700 Kč (úhrada bankov. převodem, č. účtu: 104725778/0300, KS: 0308, VS: 6020104, specifický symbol: číslo vygenerované systémem v e-přihlášce; správně vyplněný specifický symbol a variabilní symbol jsou nutné, aby byla platba identifikovatelná vzhledem k přihlášce). Poplatek za přihlášku musí být uhrazen do 31. 3. příslušného roku. V případě neúčasti u přijímací zkoušky, storna přihlášky nebo při vyřazení z přijímacího řízení z důvodu nesplnění vstupních podmínek se uhrazená částka nevrací.

Podmínky pro přijetí ke studiu
  • Podání elektronické přihlášky.
  • Uhrazení poplatku.
  • Doložení středoškolského vzdělání s maturitou (nebo jeho zahraničního ekvivalentu); uchazeči, kteří mají doklad o středoškolském vzdělání (úředně ověřenou kopii maturitního vysvědčení) k dispozici, jej dodají na studijní oddělení TF JU do 31. 3., ostatní uchazeči v den přijímacího řízení, nejpozději 8. 9. 2025.
  • Písemná přijímací zkouška:
    1. Písemný test studijních předpokladů zjišťující schopnost uchazeče porozumět odbornému textu, doplněný o otázky všeobecného přehledu. Všeobecným přehledem se rozumí orientace uchazeče v otázkách aktuálního společenského (politického, ekonomického a kulturního) dění a v otázkách souvisejících s možnostmi využívání volného času (kultura, sport, cestování, média, hobby apod.). Kritériem bodového hodnocení písemného testu je počet správných odpovědí.
    2. Stručný autorský text reflektující vztah uchazeče k oboru. Tento text uchazeči píší bezprostředně po absolvování testu na otevřené téma "Já-vychovatel?" Text by měl odrážet, jak uchazeč nahlíží sám na sebe ve vztahu k oboru, na který se hlásí. Kritériem hodnocení eseje je dispozice uchazeče k sebereflexi a relevance textu vzhledem k zadání.
    Termín přijímací zkoušky: 9. 6. 2025. Náhradní termín není k dispozici.
    Minimální počet bodů pro přijetí je 50 z celkového počtu 100 bodů v písemném testu.
    Hlavním kritériem pro určení pořadí uchazečů je počet bodů získaných v testu. V případě, kdy u dvou nebo více uchazečů nastane rovnost bodů získaných v testu doplňkovým kritériem je hodnocení eseje komisí, které se uplatní.

Uchazeči se specifickými potřebami
Uchazeč se specifickými potřebami (se zdravotním postižením, chronickým onemocněním či jinými zdravotními problémy) má právo využít při přijímací zkoušce a v případě přijetí i v průběhu studia podpůrné opatření a služby poskytované univerzitou. Pokud chce tento nárok uplatnit, musí v elektronické přihlášce vybrat možnost ANO v kolonce Zohlednění specifických vzdělávacích potřeb. Po splnění všech administrativních náležitostí spojených s podáním přihlášky ke studiu ho budou kontaktovat pracovníci Centra podpory studentů se specifickými potřebami a seznámí ho s dalším postupem. Podrobnější informace lze získat na internetových stránkách centra: CPSSP, e-mailem (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) nebo telefonicky (389 036 026). S pracovníky centra je také možné konzultovat vhodnost volby studijního programu ještě před podáním přihlášky ke studiu.

Vyrozumění o přijetí ke studiu
Studijní oddělení TF JU zajistí, aby bylo odesláno všem uchazečům o studium vyrozumění o výsledku přijímacího řízení. Pokud se vrátí některá vyrozumění zpět na fakultu, budou doručena vyvěšením na úřední desce TF JU.
Studijní oddělení TF JU umožní účastníkům přijímacího řízení v době úředních hodin, případně po domluvě, nahlédnout do materiálů, které mají význam pro rozhodnutí o přijetí ke studiu, a to do 30. září příslušného roku. O výsledcích přijímacího řízení je možné se informovat online.

Něco navíc

  • kvalifikace podle zákona o pedagogických pracovnících
  • kurz pro zdravotníky zotavovacích akcí
  • možnost získat kvalifikaci hlavní vedoucí dětských táborů
  • navazující magisterské studium

Kontakt

PaedDr. Petr Bauman Ph.D.

Tel.: 389033527

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1