Akce Daruj šanci na život vysvětlila význam dárcovství krve a kostní dřeně. Do registru se přímo na ZSF zapsalo 72 lidí

Třetí ročník akce nazvané Daruj šanci na život, který se v úterý 25. března konal v největších přednáškových sálech Zdravotně sociální fakulty JU, měl obrovský ohlas. Otázky dárcovství vysvětlili odborníci v souvislostech, zároveň dala akce příležitost lidem, kteří se chtěli zapsat do registru dárců kostní dřeně. Využilo toho hned na místě 72 lidí, což je velmi vysoký počet – mnozí se pro to rozhodli v souvislosti s aktuálním příběhem dvouleté Madlen, která akutně potřebuje dárce kostní dřeně a jejíž osud nyní vyvolal obrovskou vlnu solidarity v celém Česku.
Přišli nejen studenti, na něž byla akce zacílená především, protože právě mladí a zdraví lidé tvoří vhodnou skupinu dárců, ale i řada rodičů s dětmi, které příběh Madlenky dojal a dovedou se vcítit i do pocitů jejích blízkých. Malý syn doprovodil i Jaroslava Šťastného z Lišova, který pravidelně chodí darovat krev a právě v českobudějovické nemocnici získal informaci o akci konané na ZSF JU. „Krev daruji dlouhodobě, proto jsem už uvažoval i o vstupu do registru a toto je vhodná příležitost," vysvětlil. Starší lidé, kteří se už kvůli svému věku nemohou zapsat, přišli podpořit své dospělé děti, které se rozhodly do registru vstoupit. Všichni mohou svým činem pomoci pacientům, kteří čekají na vhodného dárce kostní dřeně. Bohužel je teď podle statistik situace taková, že každý čtvrtý pacient v ČR se svého dárce kostní dřeně nedočká. Krev a kostní dřeň nelze ničím nahradit, takže dárci mohou někomu zachránit život nebo významně zlepšit jeho kvalitu.
O dárcovství v úterý na fakultě mluvili ti nejpovolanější: MUDr. Vít Motáň, primář Transfúzního oddělení, a MUDr. Jana Vondráková, Ph.D., primářka Klinické hematologie českobudějovické nemocnice. Poté se o své zkušenosti podělil dárce kostní dřeně. V úvodu všechny přivítala proděkanka ZSF JU PhDr. Zuzana Freitinger Skalická, Ph.D., a pochválila studenty, že přišli v tak velkém počtu. „Jsem velmi ráda že tady vidím takové množství studentů, protože vy jste přesně ti, kteří to mají slyšet. Jste ti, kteří mají největší možnost dát někomu ten dar života, dar možnosti uzdravit se," řekla proděkanka. Ať už se lidé do registru zapíšou, nebo ne – protože nechtějí, nebo nemohou – důležité je, aby předávali tyto informace dál.
Akce se konala v přednáškovém sále E budovy Vltava/Uran ve 2. patře, odkud se dění přenášelo i do vedlejšího sálu F. Učebna U9 byla hned od počátku zaplněna zájemci o možnost zapsat se do registru, příchozí také rádi využili služby studentek a studentů 2. ročníku programu Laboratorní diagnostika, kteří určovali krevní skupinu po vpichu do prstu. Pokud lidé znali krevní skupinu někoho z rodiny, mohli se poradit také o dědičnosti a nechat si vysvětlit i časté omyly, které se v této souvislosti vyskytují.
Setkání bylo určené pro studenty Zdravotně sociální fakulty, která má k této tematice nejblíž, ale i pro zájemce z celé Jihočeské univerzity a pro veřejnost. „Studentů naší fakulty, která je zaměřená na pomáhající profese, se toto téma velmi dotýká. A to nejen zdravotních laborantů, které připravujeme na jejich profesi, ale obecně všech empatických lidí. Období omezení kvůli covidu bohužel přispělo ke snížení počtu nově zapsaných dárců a stále je to velmi aktuální problém. Transfúzní stanice se často potýkají s nedostatkem krve a na krvetvorné buňky získané z kostní dřeně dárců čeká mnoho lidí, kteří je nutně potřebují, marně,“ vysvětlila garantka této akce Mgr. Pavla Moudrá z Ústavu laboratorní diagnostiky a veřejného zdraví ZSF JU.
První přednáška (MUDr. Motáň) se zaměřila na informace týkající se darování krve: proč ji darovat, co to obnáší, jak to celé probíhá, kdo smí a nesmí darovat krev atd. Druhá přednáška (MUDr. Jana Vondráková, Ph.D.) rozebrala okolnosti darování kostní dřeně: kdo může dřeň potřebovat, kdo se může zapsat do registru dárců, jak probíhá zápis a jak samotné darování, jaká jsou rizika, jaké jsou „šance“, že bude člověk vybrán k darování kostní dřeně apod. Po jednotlivých přednáškách i po celém bloku byl prostor pro nejrůznější dotazy a pro diskuzi. Na závěr promluvil Mgr. Karel Lhotka, MBA, který kostní dřeň daroval už dvakrát, a podělil se o svou zkušenost a své pocity.
„Velmi si cením zájmu o akci nejen mezi studenty naší univerzity, ale i mezi veřejností. Darování krve a kostní dřeně jsou témata, která je potřeba rozšířit mezi co nejvíce lidí. Krev ani krvetvorné buňky totiž neumíme uměle vyrobit a nalezení vhodného dárce je tedy stále stěžejní pro úspěšnou léčbu mnoha pacientů," shrnula garantka akce Pavla Moudrá.
Pro další zájemce o vstup do registru dárců kostní dřeně jsou k dispozici tyto kontakty: telefon 387873345 nebo email