Budoucí záchranáři absolvují kurzy záchrany z ledu na Lipenském jezeře
Tři skupiny studentek a studentů ZSF JU, kteří se připravují na profesi zdravotnických záchranářů, se v Dolní Vltavici u Lipenského jezera účastní pětidenních kurzů záchrany z ledu. Pod vedením zkušených instruktorů z Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Český Krumlov absolvují náročný program, který prověří nejen jejich fyzické schopnosti, ale i psychickou odolnost. Studenti druhého ročníku jsou rozděleni na dvě skupiny po 19 členech, první z nich zahájila kurz o víkendu a hned na začátku na místo přijela natáčet reportáž TV Prima (viz odkaz na konci zprávy). Třetí skupina bude složena z 26 studentů ze třetího ročníku ZSF JU - loni nemohli tento kurz, který je povinnou součástí výuky záchranářů, kvůli pandemii absolvovat.
Kurzy se konají ve výcvikovém a školicím středisku v Dolní Vltavici a okolí, počasí je pro tuto akci ideální – na jezeře je asi deseticentimetrová vrstva ledu. Neděle přinesla první úkol, a to v plavkách přeplavat vymezený úsek. Následují různé terénní situace, které vycházejí z reálných situací, a také přednášky o hypotermii, využití speciálních pomůcek na záchranu z ledu apod. Studenti se naučí využívat dostupné improvizační prostředky, jako jsou záchranná smyčka, surfový plovák, žebřík, lyžařské hole, lyže či požární hadice. Čeká je také noční pochod v terénu v délce přes 40 kilometrů, během něhož plní různé úkoly. Součástí jsou fyzicky náročné přesuny se zátěží, bivak v terénu, plnění úkolů pod tlakem, poskytnutí první pomoci v terénu, krizová komunikace při ohrožení, řešení problémových situací při nejasném řízení akce – vyvolání stresové situace a rozporů mezi členy týmu. V plánu je také výcvik záchrany osob z ledové plochy za pomoci vrtulníku.
S první skupinou byl v neděli na Lipně také odborný asistent Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU, instruktor Mgr. Pavel Schwarz, který studenty v minulém semestru připravoval v bazénu. Studená voda, mráz, led a sníh samozřejmě vzbuzují jiné reakce, proto je třeba dobře se na situaci připravit už předem, a to psychicky i technicky. Studenti jsou vedeni k tomu, aby si už předem svůj postup v daných situacích rozmysleli, protože během akce už moc času na přemýšlení nezbývá. Je tedy třeba vědět, co s člověkem dělá mráz a ledová voda, v níž je obtížné zachovat dýchání. Učí se například i to, jak se správně obléci. „To všechno jsou postupy, jimiž lze odvrátit ty nejhorší následky,“ shrnul Schwarz. Součástí kurzu je i noční pochod ve špatně přístupném terénu, kde jdou studenti i se zátěží odpovídající hmotnosti záchranářského kufru. Studenti totiž prý mají často mylnou představu, že všude dojedou sanitkou až na místo. Zvláště v současné době se ovšem do přírody vydává na lyžích či elektrokolech i řada seniorů, kteří někdy míří do těžko přístupných míst. Záchranáři se pak za nimi musí dostat pěšky, proto je nutné, aby byli v dobré kondici a připraveni poskytnout potřebnou pomoc. „Pokud by selhali, nikdo jiný už je v té chvíli nezastoupí. Oni jsou ti, na které se čeká, že člověka v nouzi zachrání. Proto musí být jejich příprava tak náročná a přísná – jde o to co nejvíc navodit reálné podmínky, aby si studenti sáhli až téměř na dno a zjistili, kde mají své hranice. Když to zvládnou, získávají s každým úspěchem sebedůvěru a objevují v sobě schopnosti, které je dál posilují. Navíc se v kolektivu navzájem vyhecují, což je také posouvá,“ popsal své letité zkušenosti Pavel Schwarz.
Reportáž z Lipna o rizicích pohybu na ledu a práci i výcviku záchranářů v zimě připravil s náčelníkem Vodní záchranné služby Český Krumlov Ing. Milanem Bukáčkem a našimi studenty redaktor Jakub Pavelka. V neděli večer byla zveřejněna v hlavních zprávách FTV Prima. Příspěvek začíná v čase 12:45, odkaz na vysílání je ZDE
Dnes na Lipně natáčela o kurzu našich záchranářů také Česká televize. Reportáž zveřejníme, zatím ji lze najít na Facebooku.