Skip to main content

Do knihovny JU mohou lidé přijít na workshopy, jak využít automatizované externí defibrilátory k záchraně života

Jedinečnou příležitost vyzkoušet si, jak při poskytování první pomoci funguje Automatizovaný externí defibrilátor (AED), budou mít studenti, pedagogové i další zájemci v klubu Akademické knihovny JU. Od 20. února do 26. března se tam konají workshopy na toto téma – každé úterý od 8:30 do 11 hodin si zde mohou lidé zkusit, zda by díky tomuto snadno ovladatelnému a stále dostupnějšímu přístroji dokázali pomoci člověku, který se ocitl v ohrožení života. AED jsou přístroje určené k laické resuscitaci, kdy postiženému srdci podají elektrický výboj (tzv. defibrilace). Laika navádějí hlasitými mluvenými pokyny.

Cílem těchto workshopů je výměna znalostí o první pomoci a použití AED, s čímž Zdravotně sociální fakulta JU dlouhodobě a systematicky pomáhá i na mezinárodní úrovni. Ústav ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU spolu s estonskou Tartu Health Care College loni získal mezinárodní projekt nazvaný „Automatizované externí defibrilátory zachraňují život“. Tento projekt byl podán v rámci programu Erasmus+, který je zaměřený na podporu vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu v Evropě. Série workshopů pro Jihočeskou univerzitu je součástí tohoto projektu, jehož přínos je jasný a není třeba ho dlouze vysvětlovat. „V České republice je používána mobilní aplikace Záchranka a tento webový portál nabízí ucelenou databázi všech veřejně dostupných defibrilátorů v České republice. Máme s těmito přístroji zkušenosti a zabýváme se edukací široké veřejnosti,“ říká řešitel projektu Mgr. František Dolák, Ph.D., MBA.

AED je schopno automaticky rozlišit mezi defibrilovatelnými a nedefibrilovatelnými rytmy. V Českých Budějovicích jsou tyto přístroje k dispozici např. v IGY centru, obchodních domech Kaufland či Tesco a také na koleji K3 Jihočeské univerzity.

Užitečné workshopy pořádané v Akademické knihovně JU jsou ukázkou resuscitace s použitím automatizovaného externího defibrilátoru. Návštěvníci si tam tyto přístroje mohou v klidu prohlédnout a bez obavy vyzkoušet v těchto termínech: 20. 2., 27. 2., 5. 3., 19. 3. a 26. 3., vždy od 8:30 do 11 hodin. Registrace předem není potřeba, lekce jsou zdarma. Přijít může každý, kdo má zájem naučit se tento velmi intuitivně ovládaný přístroj použít, což mu dá před příjezdem záchranářů šanci zachránit někomu život.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

  • Studijní programy

  • Přijímací řízení

  • Jak vybrat téma dizertační práce

  • Průvodce doktoranda

  • Doktorský příjem