Skip to main content

Dvojí diplom jako významný přínos k udržitelnosti v oblasti vzdělávání

Významu meziuniverzitního partnerství pro udržitelný rozvoj v oblasti vzdělávání si je Ústav česko-německých areálových studií a germanistiky Filozofické fakulty JU vědom po celou dobu své existence – o tom svědčí dlouhodobá intenzivní spolupráce především s univerzitami v Augsburgu a Pasově. Výsledkem posledního společně řešeného projektu financovaného v rámci Evropské územní spolupráce (Interreg) byl v roce 2022 vznik bakalářského programu „dvojího diplomu“ (double-degree) pro germanistiku, realizovaného na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a Universität Passau.

Model „double-degree“ (jedno studium – dva diplomy) je bezpochyby klíčovým nástrojem pro dosažení cílů udržitelnosti a kvalitního vzdělávání, kombinuje totiž akademické kurikulum dvou univerzit většinou z různých zemí a umožňuje tedy studentům strávit významnou část studia v zahraničí. To je v mnoha ohledech velkým přínosem: Kromě zlepšení jazykových kompetencí a rozšíření odborných znalostí se studenti naučí flexibilitě, jsou schopni rychleji se adaptovat na nové prostředí a porozumět různorodým systémům, kulturám, perspektivám. Studium v režimu „double-degree“ studenty lépe připraví na práci v mezinárodním prostředí a zvyšuje jejich konkurenceschopnost na globálním trhu práce.

Kooperace mezi univerzitami v Českých Budějovicích a Pasově se i nadále prohlubuje formou společně pořádaných vzdělávacích akcí – v nadcházejícím zimním semestru 2024/25 je jich hned několik: Ve dnech 2.-4. října je plánován společný literárně-lingvistický workshop na téma „Heimat und Fremde“ (Domov a cizina), jehož se za pasovskou stranu zúčastní vedoucí katedry Neuere Deutsche Literaturwissenschaft und Mediensemiotik (a současně děkan Filozofické fakulty pasovské univerzity) Prof. Dr. Jan-Oliver Decker a vedoucí katedry Deutsch als Fremdsprache Prof. Dr. Julia Ricart Brede. Na tento workshop pak (pravděpodobně v LS 2025) naváže společný seminář s exkurzí k tématu Linguistic landscapes.

Dalšími hosty budou o dva týdny později vedoucí katedry Deutsche Sprachwissenschaft Prof. Dr. Alexander Werth s informačním seminářem ke studiu na pasovské univerzitě a Dr. Linda von Keyserlingk-Rehbein, odborná asistentka na katedře Digital Humanities a vedoucí projektu digitalizace archivu nadace Reinera a Elisabeth Kunze, která představí putovní dvojjazyčnou výstavu německého autora a překladatele z češtiny Reinera Kunzeho s názvem „Oženil jsem se s češtinou“ (v Českých Budějovicích plánována na rok 2025/26). Tyto přednášky (17.-18. října) už sice časově nespadají do období akcí o udržitelnosti, nicméně spolu se zmíněným workshopem koncepčně zahajují další fázi germanistického partnerství mezi Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích a Universität Passau.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1