Skip to main content

Hosté z Albánie rozvíjejí na Zdravotně sociální fakultě JU spolupráci zaměřenou na sociální témata

Osmičlenná skupina z Barleti University v albánské Tiraně v rámci kreditové mobility strávila celý minulý týden na Zdravotně sociální fakultě JU. Při svém pobytu navštívila také katedru tělesné výchovy a sportu a katedru psychologie Pedagogické fakulty. Na rektorátu Jihočeské univerzity albánské kolegyně a kolegy přijali rektor JU prof. Bohumil Jiroušek a prorektorka pro zahraniční vztahy doc. Radka Závodská. Dvě albánské pedagožky, Assoc. Prof. Dr. Erika Melonashi a Lejda Abazi, PhD., přijely do Českých Budějovic na výukový pobyt a se svým příspěvkem vystoupily na konferenci o autismu pořádané Zdravotně sociální fakultou v pondělí 10. října. Čtyři administrativní pracovníci absolvovali školení se zaměřením na internacionalizaci a na program Erasmus+. Součástí skupiny byli rovněž Artan Shytaj, prorektor pro studijní záležitosti Barleti University, a vedoucí katedry sportu Artan Pogony.

Ředitelka Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU doc. Jitka Vacková vnímá Albánii jako zemi plnou podnětů právě pro obory týkající se sociální práce, která se tam v současné době významně rozvíjí. „Albánie je historicky blízká České republice. Obě spadají do regionu Eastern Europe, který má některé společné rysy, a přesto velmi rozmanité zkušenosti. Tato země dlouhodobě zažívá migraci, což je z hlediska současné situace u nás také velmi přínosné téma. Sociální práce tam má odlišné způsoby financování než u nás – a i tato skutečnost nás může inspirovat,“ vysvětlila doc. Vacková. Proděkanka Fakulty sociálních věd, turismu a sportu Barleti University Erika Melonashi označila zaměření Zdravotně sociální fakulty, která propojuje zdravotnické a sociální obory, za perfektní kombinaci. Je profesí psycholožka a zkoumá zdraví ze tří pohledů – z aspektů sociálních, medicínských i psychologických. Věnuje se i tomu, jaký vliv mají na zdraví jednotlivé typy osobností, a to i v souvislosti s průběhem onemocnění covid-19.

Spolupráce obou škol se zrodila již v roce 2017 v USA na univerzitě v Clemsonu v Jižní Karolíně při přípravě společné výuky pro studenty doktorského studijního programu. „Rozvíjející se sociální práce v nové albánské občanské společnosti vykazuje historické i vývojové podobnosti vzniku, které jsou patrné i v České republice. O to je tato spolupráce významnější,“ upřesnila doc. Vacková. Přerušení historického vývoje oboru způsobené komunistickým režimem, který do určité míry nepřipouštěl a zakrýval sociální problémy, s sebou nese enormní potřebu metodologického ukotvení oboru jako vědní disciplíny, včetně rozvoje metod a technik sociální práce, které by absolventi mohli využívat v praxi.

Podrobnosti ZDE.

Fotogalerie

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

  • Studijní programy

  • Přijímací řízení

  • Jak vybrat téma dizertační práce

  • Průvodce doktoranda

  • Doktorský příjem