Mezinárodní úspěch JU, stáváme se evropskou univerzitou.

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích dosáhla mezinárodního úspěchu. Ve spolupráci s dalšími 10 evropskými univerzitami uspěla se společným projektem v Iniciativě evropských univerzit a od roku 2025 bude součástí konsorcia evropských univerzit KreativEU (Knowledge & Creativity European University). Tím se naší univerzitě podařilo naplnit jeden z hlavních cílů Strategického záměru JU na roky 2021-2030 a získat značku kvality a prestiže v oblasti internacionalizace.

Konsorcium KreativEU představuje jedinečnou alianci univerzit po celé Evropě, jejímž cílem je propojovat místní a národní dědictví, tradice, řemesla, umění i folklór se společnými evropskými hodnotami. Projekt univerzit sdružených v konsorciu KreativEU je postaven na sdílené vizi o významu evropské kulturní a umělecké rozmanitosti jako hnací síly soudržnosti, rovnosti, udržitelnosti a míru, stejně jako na vzdělávacích, ekonomických, politických, sociálních a vědeckých aspektech inovace a rozvoje.

Toto konsorcium sdružuje univerzity z 11 zemí EU:

Činnost konsorcia je zaměřena na společné aktivity v oblasti vzdělávání, výzkumu, inovací a ochrany kulturního a přírodního dědictví, které umožní studentům, akademikům a také výzkumníkům partnerských univerzit podílet se na společném rozvoji vědy a vzdělávání a přispívat tak k novým znalostem, objevům a inovacím napříč univerzitami a zeměmi. V rámci konsorcia KreativEU budou vznikat nové společné studijní programy (tzv. joint degree study programmes) pro doktorská i magisterská studia. Je plánován společný výzkum, budou pořádány letní školy a podporována mobilita studentů i pracovníků univerzit. To vše přispěje k vytvoření Evropské univerzity jedinečné svého druhu, schopné nabídnout konkurenceschopný a atraktivní evropský vzdělávací a výzkumný systém.

Díky konsorciu KreativEU vznikne nová generace studentů a občanů EU, kteří budou spolupracovat napříč kulturami, hranicemi, jazyky i obory. Vznikne tak společný evropský kampus KreativEU, jehož cílem bude propojovat jednotlivé univerzity a jejich znalosti a kreativitu se vzděláváním, výzkumem a inovacemi.

Zapojení Jihočeské univerzity do konsorcia KreativEU bude mít rovněž významný společenský přínos, který se projeví v mnoha oblastech v životě města České Budějovice a Jihočeského kraje.

Jako součást evropské univerzitní aliance se Jihočeská univerzita stává leadrem v mezinárodní spolupráci spolu s dalšími 12 českými vysokými školami, které jsou zapojeny v aliancích evropských univerzit.

Česká republika je tak zastoupena již ve 12 aliancích:

• 4EU+ (Univerzita Karlova), výzva 2019
  • EDUC (Masarykova univerzita), výzva 2019
  • Aurora (Univerzita Palackého v Olomouci), výzva 2020
  • EuroTeQ (České vysoké učení technické), výzva 2020
  • NEOLAiA (Ostravská univerzita), výzva 2023
  • STARSEU (Slezská univerzita v Opavě), výzva 2023
  • U!REKA (VŠB – Technická univerzita v Ostravě), výzva 2023
  • EULiST (Vysoké učení technické v Brně), výzva 2023
  • EUPeace (Západočeská univerzita v Plzni), výzva 2023
  • HEROES (Mendelova univerzita v Brně, výzva 2024
  • KreativEU (Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích), výzva 2024
  • PIONEER (Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně), výzva 2024

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice