Jihočeská univerzita v boji za lepší vodu a udržitelnou akvakulturu: Představujeme centrum CENAKVA

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích se může pyšnit unikátním výzkumným centrem CENAKVA, které se zaměřuje na ochranu vod a rozvoj udržitelné akvakultury. Pojďme se podívat na to, co toto centrum dělá a jak přispívá k našemu lepšímu životnímu prostředí a zdraví.

Co je CENAKVA?

CENAKVA je unikátní infrastruktura pro inovativní výzkum chovu ryb a ochrany vody. Jejím hlavním cílem je zlepšování kvality vody, udržitelné hospodaření na rybnících a podpora zdravého životního prostředí. Centrum kombinuje špičkový výzkum s praktickými řešeními, která mají pozitivní dopad na širokou veřejnost.

Jak CENAKVA zlepšuje kvalitu pitné vody?

Čistá a bezpečná pitná voda je základem našeho zdraví. CENAKVA se podílí na monitorování kvality vody a vývoji moderních technologií pro její úpravu. Díky těmto technologiím máme jistotu, že voda, kterou pijeme, je bezpečná a čistá.

Udržitelné rybníkářství – budoucnost nejen pro jihočeskou krajinu

Dalším důležitým úkolem CENAKVA je podpora udržitelného rybníkářství. To znamená, že rybníky jsou řízeny tak, aby produkovaly kvalitní ryby, aniž by škodily životnímu prostředí. CENAKVA využívá moderní metody chovu ryb, které minimalizují negativní vlivy na přírodu a zároveň zajišťují, že ryby z našich rybníků jsou zdravé a chutné. Na druhé straně centrum rozvíjí využívání uzavřených recirkulačních a akvaponických systémů, které pomáhají snižovat znečištění odpadními vodami a aplikují principy cirkulárního hospodaření.

Zvyšování kvality rybích produktů

Ryby jsou cenným zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou nezbytné pro zdraví našeho srdce a mozku. CENAKVA se zaměřuje na zlepšování chovu ryb, aby rybí produkty obsahovaly co nejvíce těchto prospěšných látek. Díky tomu máme na talíři zdravé ryby, které přispívají k našemu lepšímu zdravotnímu stavu.

Ochrana vodních ekosystémů a biodiverzity

CENAKVA také hraje důležitou roli v ochraně vodních ekosystémů a biodiverzity. Výzkum v oblasti genetiky ryb a pokročilé reprodukční technologie pomáhají zachovávat ohrožené druhy ryb a jejich genetickou rozmanitost. Centrum spravuje největší světovou genovou banku jeseterů, což je klíčové pro ochranu těchto vzácných druhů.

Mezinárodní spolupráce pro lepší budoucnost

CENAKVA spolupracuje s mnoha evropskými výzkumnými projekty a konsorcii, jako je například AQUAEXCEL3.0 nebo DANUBIUS-RI. Díky těmto spolupracím může centrum sdílet svou unikátní infrastrukturu, data a technologie s vědci z celého světa a přispívat tak k řešení globálních problémů v oblasti akvakultury a ochrany vod.

Vzdělávání a osvěta

CENAKVA rovněž pořádá různé odborné akce, školení a workshopy pro studenty, vědce i širokou veřejnost. Tyto aktivity zvyšují povědomí o důležitosti ochrany vod a udržitelného rybářství. Centrum tak aktivně přispívá k vzdělávání nové generace odborníků a šíření důležitých informací mezi širokou veřejnost, včetně předškolních dětí.

Jak CENAKVA ovlivňuje náš každodenní život?

Díky aktivitám CENAKVA máme přístup k čistější vodě a zdravějším rybím produktům. Snižování znečištění vodních zdrojů, zachování biodiverzity a ochrana před povodněmi výrazně zlepšují kvalitu našeho života a přispívají ke zdravějšímu životnímu prostředí. Centrum rovněž přináší inovativní řešení, která podporují udržitelný rozvoj a chrání naši planetu pro budoucí generace.

Jihočeská univerzita a její centrum CENAKVA ukazují, jak může věda a výzkum přímo přispět k řešení praktických problémů a zlepšení kvality našeho života. Díky jejich aktivitám máme jistotu, že naše vodní zdroje a životní prostředí jsou v dobrých rukách.

Tento článek vznikl v rámci iniciativy ČKR „Vysoké školy pro společnost“, která usiluje o propojení všech vysokých škol s cílem přinášet užitečné poznatky a inovace pro lepší budoucnost nás všech.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice