Skip to main content

Jihočeská univerzita vychovává klimatické ambasadory. Už deset let jí k tomu slouží arktická výzkumná stanice na Špicberkách.

České Budějovice, 16. září 2024

Jihočeská univerzita vychovává klimatické ambasadory. Už deset let jí k tomu slouží arktická výzkumná stanice na Špicberkách.

Extrémní deště posledních dnů, letní horka, zimy bez sněhu, chování kůrovce v českých lesích – to vše souvisí s klimatickými změnami, které v těch nejvhodnějších podmínkách zkoumají vědci na arktické výzkumné stanici Jihočeské univerzity na Špicberkách. Arktida se otepluje 4 x rychleji, než je světový průměr. 3000 km od ČR se odehrává klíčový výzkum, jehož výsledky mají celosvětový význam.

Na polární stanici se ročně vystřídá až 100 českých i zahraničních výzkumníků. Místo už víc než 10 let nabízí vědcům jedinečné podmínky pro studium klimatických změn a arktického ekosystému. 

Rektor JU Pavel Kozák se přímo na Špicberkách setkal s ministrem pro vědu, výzkum a inovace Markem Ženíškem. Shodli se na klíčové roli české výzkumné stanice, která už poskytla zázemí téměř 600 českých a zahraničních vědců. A vzhledem k naléhavosti tématu oteplování, které se prolíná do většiny vědeckých oborů, je úloha výzkumu na polární stanici Jihočeské univerzity na Svalbardu zásadní i do budoucna.

Stěžejní roli hrají pak podle rektora poznatky, které vědci přenášejí i do dalších oblastí vědy a stávají se tak tzv. klimatickými ambasadory. „Význam naší polární stanice na Svalbardu vidím ve třech důležitých oblastech. Tou první je samozřejmě poskytování zázemí našim vědcům. Oni zde mají možnost získávat skutečně originální poznatky, které jinde získat nemohou. Jako druhou oblast vidím, že naše infrastruktura poskytuje zázemí odborníkům z celého světa. Tou nejdůležitější oblastní je ale pro mě výchova mladých vědců a odborníků. Ti každoročně naši výzkumnou stanici navštěvují, mají možnost se zde vzdělávat a já jim říkám klimatičtí ambasadoři. Oni berou to poselství z polárních oblastí, kde se ty klimatické změny dějí mnohem rychleji než u nás, a budou schopni posuzovat klimatické změny i v našich oblastech v širším kontextu,“ dodává rektor JU Pavel Kozák.

Do práce vědců v extrémních podmínkách nahlédl i ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek, který podpořil spolupráci mezi českou a norskou stranou i do budoucna. „Jsem vděčný za možnost navštívit Českou výzkumnou stanici na Špicberkách provozovanou Jihočeskou univerzitou. Čeští výzkumníci na této stanici mají viditelný zápal pro věc a já jsem rád, že stanice slouží nejen jim, ale také mezinárodní komunitě vědců. Měl jsem možnost nejen navštívit samotnou stanici, ale viděl jsem také loď, kterou zde vědci používají při výzkumu. Není pochyb, že právě tento výzkum v oblastech arktické biologie, geologie a dalších vědách hraje dnes velkou roli také vzhledem ke klimatické změně a jejímu zkoumání, a Česko je u toho,“ komentoval význam stanice ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek.

Konkrétním krokem k rozšíření spolupráce je podpis Memoranda o porozumění mezi Jihočeskou univerzitou a Norskou arktickou univerzitou v Tromsø. Tato dohoda by měla otevřít cestu k výměně studentů a dalšímu rozšíření partnerství na poli arktického výzkumu.

Fotogalerie

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1