Na ZSF JU se konala mezinárodní vědecká konference o dějinách zdravotnictví
Křest obsáhlé kolektivní monografie o dějinách zdravotnictví byl ve čtvrtek součástí vědecké konference s mezinárodní účastí, která se konala na ZSF JU na téma Česko-slovenské zdravotnictví v historické perspektivě interdisciplinárním pohledem. Propojila odborníky z různých vědních oblastí, kteří se zabývají historií zdravotnictví a zdravotnických systémů, sociální politiky, vzdělávání zdravotnických profesí či vývojem institucionalizované péče v národním i mezinárodním měřítku. Konference se zúčastnili odborníci z České a Slovenské republiky a také z Ukrajiny, a to ze Zakarpatska.
Konference nabídla pestrý a různorodý program a byla spojená se založením Centra pro výzkum historie ošetřovatelství a zdravotní péče, které začíná působit na ZSF JU a stane se mimo jiné prostorem pro setkávání a diskusi s kolegy z jiných vysokých škol i se zahraničními partnery. Chce aspirovat na vědecko-pedagogický „Hub“ pro studium širokého spektra otázek dějin ošetřovatelské a zdravotní péče, zdravotního systému a postavení člověka jak v systému zdravotní péče, tak i zdravotní politiky státu. Děkanka Ivana Chloubová v úvodu konference informovala, že toto centrum vzniká v souvislosti s podporou a posílením kvality vzdělávání a kvality doktorských studijních programů. Sídlí v budově ZSF JU v ulici U Výstaviště, kde má hlavní zázemí Ústav ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče. Zaměří se na výzkumné aktivity a bude také pořádat odborná setkání, například konference a workshopy za účelem sdílení dalších zkušeností a informací o nových poznatcích v historii ošetřovatelství.
Unikátní kniha nazvaná Zdravotní systém první Československé republiky v kontextu národnostního a sociálního složení – centrum vs. periferie je výsledkem rozsáhlého výzkumu v rámci meziuniverzitního interdisciplinárního vědeckého projektu podpořeného Grantovou agenturou České republiky, který vydání této publikace završuje. Na několikaletém výzkumu participovali výzkumníci tří univerzit: Vysoké školy ekonomické v Praze (Fakulta mezinárodních vztahů), Západočeské univerzity v Plzni (Fakulta filozofická) a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (Zdravotně sociální fakulta). Objemná publikace, která čítá téměř 1300 stránek, přibližuje vývoj československého veřejného zdravotnictví ve dvacátých a třicátých letech 20. století.
Více ZDE