Návštěva vládní delegace a zástupců JU / PřF JU v arktickém Tromso

Na pozvání jeho excelence velvyslance České republiky v Norsku pana Davida Červenky a předsedy Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Marka Ženíška, současného ministra pro vědu a výzkum, se ve dnech 9. až 11. června 2024 připojili zástupci Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích ve složení rektor JU Pavel Kozák, děkan Přírodovědecké fakulty JU František Vácha a vedoucí Centra polární ekologie PřF JU Jiří Bárta k delegaci Zahraničního výboru do Norského Tromso. Cílem jednání v Tromso byla návštěva místní Arktické univerzity, Arktické rady a Norského polárního institutu. Delegace představila naši univerzitní Českou arktickou výzkumnou stanici na Svalbardu, která funguje jako otevřená výzkumná infrastruktura a další aktivity JU v arktických oblastech. Delegace se setkala i s primátorem města Tromso a se zástupci kraje.

Na Arktické univerzitě delegaci přivítal prorektor pro vědu pan Jan-Gunnar Winther. Cílem jednání bylo představení obou univerzit a nalezení společných zájmů v oblasti arktického výzkumu a rybářství.

Na sekretariátu Arktické rady se delegace setkala s tajemníkem rady panem Mathieu Parkerem. Delegace vyjádřila dlouhodobý zájem České republiky stát se pozorovatelským členem Arktické rady, což vyplývá z dlouhodobých aktivit JU v arktických oblastech.

Jednání na Norském polárním institutu pod vedením ředitelky institutu paní Camilla Brekke bylo rozděleno do dvou částí. V první, politické, delegace vyjádřila podporu České republiky arktickému výzkumu JU. Následoval odborný seminář, na kterém oba partneři představili své odborné zaměření a aktuální výsledky polárního výzkum.

Výsledkem společné delegace v norském Tromso je dohoda o zářijovém setkání zástupců JU a ministerstva pro vědu ČR s klíčovými partnery arktického výzkumu v Tromso, kde bude možné domluvit konkrétní formy spolupráce.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice