Skip to main content

Promítání celovečerního dokumentu Jednotka intenzivního života otevře na ZSF JU debatu o paliativní medicíně

Unikátní propojení silného zážitku z filmu a debaty s odborníky, kteří budou z různých úhlů pohledu mluvit o paliativní medicíně, nabídne ve středu 24. listopadu od 17 hodin Zdravotně sociální fakulta JU. Setkání, na něž je při splnění aktuálně platných epidemiologických opatření zvána i veřejnost, začne projekcí mimořádného dokumentu nazvaného Jednotka intenzivního života, který letos dostal cenu na MFF v Karlových Varech. Promítání pak bude inspirací k otázkám i sdílení osobních zkušeností. Celovečerní dokumentární film, který režírovala Adéla Komrzý, zachycuje práci průkopníků české nemocniční paliativní péče MUDr. Ondřeje Kopeckého a MUDr. Mg.A. Kateřiny Rusínové, Ph.D. ve VFN v Praze. Tamní Klinika paliativní medicíny vznikla jako pilotní projekt, jenž má sloužit jako modelový příklad ostatním nemocnicím.

MUDr. Ondřej Kopecký, primář této kliniky a jeden z protagonistů filmu, do Českých Budějovic ve středu přijede, aby zde po projekci diskutoval s dalšími odborníky, studenty i hosty v sále E na téma „Jak žít dobrý život s nemocí? Aneb o paliativní a podpůrné péči (nejen) v nemocnici.“ Film vznikl tak, že mladá režisérka v průběhu tří let dokumentovala tým odborníků pomáhajících pacientům nalézt řešení a učinit rozhodnutí, co je pro ně v době nekonečných možností umělého prodlužování života vhodným východiskem … Citlivé téma pak ještě nabralo na síle během koronavirové krize, kdy se i veřejnost začala více zajímat o etické otázky medicíny. Na povrch se tak dostaly otázky rezonující už dlouho lékařskými kuloáry: Díky moderní medicíně a technologickému pokroku můžeme pacienta udržovat při životě téměř donekonečna. Jenomže život přece neznamená jen to, že srdce bije a plíce dýchají…

Toto důležité a v mnohém stále neznámé téma budou po filmu v debatě na ZSF JU probírat lidé, kteří k němu mají co říci díky své práci i osobním zkušenostem:

MUDr. Ondřej Kopecký – primář Kliniky paliativní medicíny VFN v Praze a jeden z protagonistů filmu

MUDr. Veronika Helešicová – lékařka ARO a vedoucí lékařka paliativního a podpůrného týmu Nemocnice České Budějovice

MUDr. Aleš Chrdle – primář Infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice (obzvláště v období covidu byl a je často konfrontován s paliativní medicínou)

Mgr. et Mgr. Ludmila Míchalová Mikšíková – nemocniční kaplanka Nemocnice České Budějovice a členka paliativního a podpůrného týmu Nemocnice České Budějovice

doc. MUDr. Jiří Šimek, CSc. – lékařský etik a psychoterapeut vyučující na ZSF JU

Debatu bude moderovat Mgr. et Mgr. Ondřej Doskočil, Th.D., proděkan pro akademické záležitosti ZSF JU, pedagog zaměřující se na etiku, který působí také jako kaplan českobudějovické nemocnice.

Srdečně zveme na tuto akci studenty, vyučující i veřejnost: účast je možná při splnění podmínek aktuálně platných epidemiologických opatření. Pro veřejnost platí před vstupem do sálu obdobné podmínky jako např. při návštěvě kin, divadel apod. Vstup je zdarma.

Podrobněji o filmu, který získal zvláštní ocenění Federace filmových kritiků na letošním MFF v Karlových Varech, ZDE:

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

  • Studijní programy

  • Přijímací řízení

  • Jak vybrat téma dizertační práce

  • Průvodce doktoranda

  • Doktorský příjem