Velká výzva, společný cíl: 88 800 kilometrů a korun pro děti s autismem díky úsilí Jihočeské univerzity

Celý měsíc červen byl na Jihočeské univerzitě ve znamení cyklistiky. Na kola nasedli studenti, zaměstnanci, absolventi i partneři univerzity. V cyklistické výzvě ABC Challenge se dali do pohybu nejen pro sebe a své zdraví, ale i pro ty, kteří potřebují pomoc. Každým najetým kilometrem finančně přispěli dětem s autismem.

Po celý červen sčítali účastníci výzvy kilometry na svých kolech, přičemž nesoutěžili jenom mezi sebou a svými týmy, ale „protivníky“ jim byly i ostatní evropské univerzity, se kterými přátelsky soutěžili a společně usilovali o lepší fyzickou kondici. Jihočeská univerzita chtěla dát akci i další rozměr, a proto zopakovala svou výzvu z předchozích let – za každý ujetý kilometr věnovala jednu korunu Autis Centru České Budějovice. Ve výsledku se tak tento rok podařilo vybrat úctyhodných 88 800 Kč, což je víc než dvojnásobek loňské částky. Autis Centru přispěl také jeden z patronů akce, absolvent JU Ondřej Šandera, který se rozhodl věnovat 10 000 Kč navíc, a zvýšil tak celkovou sumu na 98 800 Kč. Z peněz zaplatí českobudějovické Autis centrum dětem prázdninové pobyty.

"Rodiče dětí s autismem nemají mnoho možností, jak o letních prázdninách zajistit péči o své dítě. Některé děti s autismem běžné tábory nezvládnou. Proto kromě obvyklých terapeutických aktivit pořádáme dva turnusy rekondičních pobytů pro rodiny dětí s autismem a tři rekondiční příměstské tábory. Financování takto speciálně připravených táborů není snadné. Díky ABC Challenge budeme moci zakoupit speciální pomůcky, poskytnout řadu terapií a připravit individuální podporu pro každé dítě. Finance půjdou též na vzdělávání asistentů a nezbytnou supervizi a rádi bychom také vybavili zahradu Autis Centra venkovním posezením mezi stromy, které dětem s autismem chybí," dodala ředitelka centra Mgr. Milena Urbanová.

Na Jihočeské univerzitě funguje dlouhodobá úspěšná spolupráce mezi Autis Centrem a Centrem podpory studentů se specifickými potřebami JU v oblasti zpřístupňování studia lidem s poruchami autistického spektra.

Letošní ročník nebyl výjimečný jen množstvím vybraných peněz, ale zaznamenal i zvýšený zájem ze strany jezdců. Oproti minulému roku se jejich počet zvýšil téměř o stovku a do akce

se tak zapojilo celkem 346 cyklistů. Účastníci mohli jezdit individuálně nebo v týmech, kterých bylo letos 23. „Jsem nesmírně hrdý na všechny, kdo se do výzvy zapojili. Nejenže jsme společně procestovali tisíce kilometrů, užili si plno zážitků a přispěli k našemu zdraví, ale zároveň jsme pomohli těm, kteří to nejvíc potřebují. Děkuji všem účastníkům za jejich obrovské nasazení a nadšení, které přinesli do této jedinečné akce, ať ujeli několik desítek nebo úctyhodných 3 tisíce kilometrů. Každý kilometr se počítá,“ ocenil zapojení velkého množství jezdců rektor Jihočeské univerzity Pavel Kozák, který sám přispěl téměř devíti sty najetých kilometrů a zařadil se tak mezi první třicítku nejaktivnějších jezdců.

ABC Challenge zahájená před měsícem společnou jízdou vedenou rektorem Pavlem Kozákem a dvěma patrony, absolventy Jihočeské univerzity Ondřejem Šanderou a Martinem Řezáčem, byla slavnostně ukončena, a to dnes 28. 6. 2024 ve 13:00 v kampusu Jihočeské univerzity. Na slavnostním zakončení byli odměněni nejlepší jezdci, jezdkyně i týmy.

„Z mého pohledu je dnes vítěz každý, kdo se do výzvy zapojil a ujel třeba jen o málo kilometrů víc než obvykle. Cyklistika jako forma udržitelné dopravy a zdravého životního stylu nám dává příležitost aktivně relaxovat a současně přispívat k dobrým věcem. Věřím, že tato akce inspiruje další studenty, zaměstnance a absolventy k tomu, aby se i nadále zapojovali do podobných aktivit. Vnímám to jako důležitou součást života na naší univerzitě," doplnil rektor Pavel Kozák.

Děkujeme všem, kteří se účastnili cyklistické výzvy ABC Challenge, a těšíme se na další společné sportovní a charitativní iniciativy. Děkujeme rovněž našim partnerům a sponzorům, kterými jsou Skupina ČEZ, Budějovický Budvar, n. p., ČSOB a firma Kalas.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice