Zpráva z praktického krystalizačního kurzu FEBS "Pokročilé metody v krystalizaci makromolekul X"

Ve dnech 9. až 15. června 2024 se na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích (JU) konal 10. praktický krystalizační kurz FEBS "Pokročilé metody v makromolekulární krystalizaci".

Pořádali jej Ivana Kuta Smatanová (Jihočeská univerzita), Pavlína Řezáčová (Akademie věd ČR), Jeroen R. Mesters (Univerzita v Lübecku) a Jose A. Gavira (National Research Council & University of Granada) a byl podpořen FEBS, jedenácti sponzorujícími společnostmi, USB a dalšími vědeckými společnostmi. Tyto společnosti poskytly vybavení a laboratorní materiál, uhradily registrační poplatky osmi studentům a sponzorovaly tři plakátové ceny a byla udělena zvláštní cena od Prof. Bernharda Ruppa. Součástí kurzu byly praktické workshopy společností Douglas Instruments Ltd. a Altium International s.r.o. Třiatřicet odborníků z dvanácti zemí předneslo 33 přednášek pro 24 studentů.

Kurz zahájili doc. Luděk Berec (prorektor JU), doc. Dagmar Škodová Parmová (primátorka města ČB) a Prof. Mutay A. Aslan (MIC FEBS ACC). Dr. Sara Fuentes (vedoucí redaktorka FEBS OpenBio) přednesla online přednášku na téma "Řešení krize reprodukovatelnosti ve vědeckém výzkumu". Účastníky, včetně doktorandů a postdoktorandů, online pozdravili bývalí organizátoři kurzů FEBS Prof. Rolf Hilgenfeld (University of Lübeck) a Prof. Juan Manuel Garcia-Ruiz (LEC Granada). Po slavnostním zahájení byli seznámeni s novými tématy v pokročilé proteinové krystalografii. První den byl zakončen uvítacím večírkem.

Od úterý do pátku probíhaly intenzivní přednášky a laboratorní cvičení na témata jako biofyzikální techniky, screening krystalizace proteinů a zlepšování krystalů. Studenti experimentovali s vlastními nebo modelovými proteiny a zapojili se do posterových zasedání a diskusí s přednášejícími. Ceny za postery získali Tomáš Brom (cena časopisu FEBS OpenBio), Alexandra Knopp (cena časopisu IUCr) a Jurij Dubanych (cena časopisu FEBS ACC). Zvláštní cenu, věnovaný výtisk knihy Bernharda Ruppa, obdržel Anil A. Sohail. Kurz byl zakončen pozorováním a vyhodnocením krystalů v sobotu ráno.

Děkujeme FEBS, JU, sponzorům, přednášejícím a lektorům za jejich dlouhodobou podporu a zájem.

Webové stránky kurzu naleznete ZDE

Autoři: I. Kuta Smatanova, P. Rezacova, J. R. Mesters a J. A. Gavira

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice