Skip to main content

Sociální bezpečí lze definovat jako ideální stav prostředí, ve kterém je chování a jednání všech přítomných přirozeně vedeno principy kolegiality, integrity, rovnosti, respektu, otevřenosti a pozornosti k ostatním a kde jakákoliv forma nežádoucího chování, zastrašování, agrese, šikany nebo diskriminace je považována za nepřijatelnou, a to bez ohledu na to, zda se jedná o studentky a studenty nebo zaměstnankyně a zaměstnance.

Sociálním bezpečím v prostředí veřejných vysokých škol se české vysoké školy společně zabývaly v rámci Centralizovaných rozvojových projektů od roku 2022, kdy navázaly na dosavadní spolupráci na rozvoji tématu akademické etiky a integrity a prevence plagiátorství. V roce 2023 se pozornost zaměřila na téma prevence neetického jednání na akademické půdě a podpora kompetencí v péči o oběti.

V rámci Centralizovaných rozvojových projektů vznilky webové stránky, které se věnují otázkám akademické integrity, otevírají nová témata, podávají přehled o workshopech, shormažďují užitečné odkazy a příručky a mají vlastní blog. Vše najdete na 

akademickaetika.cz 

Nemusíš - Můžeš!

Něco za něco

Jen si to představte. Dostanete nabídku, kterou cítíte, že chcete z různých důvodů odmítnout. Ale zároveň cítíte silné obavy z toho, co by takové odmítnutí mohlo přinést. Jste si totiž vědomi, že nabízející má zdánlivě trumfy v kapse: vyšší postavení, renomé a není zvyklý být odmítnut. Nahraná situace z videa “Něco za něco” demonstruje mocenské postavení a vliv na jedné straně a obavy z následků odmítnutí na straně druhé. V reálném životě se každý z nás do podobné situace může dostat kdykoli, ač okolnosti mohou být pokaždé jiné.

Jak se zachovat a na co si dát pozor?

Mě se to netýká

V práci nebo klidně na ulici se můžete dostat do situace, která vám nepřijde v pořádku. Přítomnost pasivního svědka, známého také jako "bystander", má klíčový význam. Proč bychom měli ve vypjaté situaci zasáhnout? Proč by to nemohl udělat někdo jiný? Bohužel, jestliže nezareagujeme my, je pravděpodobné, že se nikdo jiný neozve... A právě my jsme ti, kdo mohou v dané situaci zasáhnout a někomu pomoci.

Jak se zachovat a na co si dát pozor?

Nemusíš - Můžeš!

Nemusíš - Můžeš!

Byla to jen fotka

Důvěra. Jeden z nejdůležitějších aspektů mezilidských vztahů. Co ale když je křehká a pouze jednostranná? Podívejte se na třetí díl série videí iniciativy "Nemusíš - můžeš", která ukazuje příklady nevhodného chování a radí, jak se v dané situaci nejlépe zachovat.

Pevné mezilidské vztahy jsou založené na vzájemné důvěře a dobré víře. V životě však mohou nastat situace, kdy se důvěřivý člověk může dostat do problémů. Například sdílením citlivých informací, jako jsou intimní fotografie, s nevhodným člověkem, který v takové situaci získává nad důvěřivým člověkem až příliš velkou moc…

NE znamená NE

Krátká, výstižná a v mnoha případech dostačující odpověď na řadu otázek nebo nepříjemných návrhů. “NE” je celá věta a zároveň poslední díl ze série edukačních videí o sociálním bezpečí.

„NE!”

Jedním z prvních slov malého dítěte je slovo, kterým vyjadřuje nesouhlas a snad i nelibost s okolními návrhy. Když dospějeme, hranice slova NE se pro některé záhadně zastřou nejasnostmi. Přitom význam slova NE zůstává: je vyjádřením nesouhlasu, nelibosti, vymezením hranic a jasným definováním vlastního bezpečného prostoru. Jakékoli další akce za slovem “NE” často vyvolávají nepříjemné situace, nehezké vzpomínky a bohužel vytvářejí z těchto situací oběti, které si nesou následky po celý život.

Nemusíš - Můžeš!

Dalším tématem prostupujícím činnostmi vysokých škol napříč vzděláváním, výzkumen i třetí rolí je podpora genderové rovnosti. Jihočeská univerzita má zpracovaný Plán genderové rovnosti, který je v současné době aktualizován, resp. probíhá jeho evaluace. 

Činnosti v této oblasti rámcuje především Vládní strategie pro rovnost žen a mužů ČR na léta 2014-2020 a každoročně aktualizovaný Akční plán pro rovnost žen a mužů. MŠMT svou vlastní činnost rozvíjejí na základě Plánu podpory žen a mužů MŠMT na léta 2021-2024.

Tématu genderu v obsahu výzkumu a invoací se systematicky věnzje také Technologická agentrua České republiky. Na svých webových stránkách přehledně informuje o novinkách, výzkumech a sdílí metodiky a návody a tipy pro výzkuníky.

 Ucelený pohled na podporu genderové rovnosti ve výzkumu, podporu výzkumných organizací a státní správy v prosazování genderové rovnosti ve vědě a výzkumu podává Národní kontaktní centrum - gender a vědaMimo konzultací a in-house školení poskytují studie, příručky a výstupy projektů zabývajících se dopadem genderové nerovnosti a možností institucí na efektivní opatření podporující bezpečné prostředí. Zájemci mohou absolvovat e-learningový kurz.

Subscribe
to our newsletter

Stay in touch
social media

© 2021 University of South Bohemia
Cookies

1