Skip to main content

Dějiny umění

  • Fakulta: Filozofická
  • Typ studia: bakalářský
  • Doba studia: 3 roky
  • Jazyk výuky: čeština
  • Forma studia: prezenční
  • Kód programu: B0213A320003

Popis programu

  • Bakalářský studijní program Dějiny umění je určen zájemcům o studium výtvarného umění a architektury od starověku do konce dvacátého století. Výuka se vedle podání základního přehledu epoch zaměřuje na výklad kulturního, politického a náboženského kontextu, v němž umělecká díla vznikají a fungují. Studenti se naučí pracovat jak s uměleckými díly jako takovými, tak i s odbornou literaturou a písemnými prameny, aby umění dokázali správně vidět, popisovat i interpretovat.

  • Specializované přednášky a semináře k památkové péči, práci v muzeích a galeriích umění i ve fundraisingu jsou orientovány na praktické uplatnění absolventů programu.
  • Informace o studiu

    Studijní plán je rozdělen do několika okruhů vyučovaných předmětů (více v náhledu v portálu v části "Specializace programu" ZDE).
    Předměty podávající v přednáškách a cvičeních základní přehledy českého i evropského výtvarného umění a architektury, doplněné o specializovanější pojednání o vybraných tématech a významných osobnostech oboru.
    Předměty, které se zabývají historií oboru, způsoby badatelské práce a přístupy k uměleckohistorickým tématům, tak jak se utvářely ve dvacátém století i nedávné době.
    Předměty, které objasňují technické provedení i tématiku jednotlivého uměleckého díla (socha, závěsný obraz, freska atp.), a to často v návaznosti na různé literární předlohy.
    Studenti dále absolvují předměty, které je seznámí se způsobem práce v památkové péči, různých sbírkových institucích (muzeích a galeriích) či při kurátorství výstav, ale také s redakční prací při přípravě textů a obrazových materiálů k odbornému publikování.
    Program Dějiny umění lze pro zvýšení kvalifikace absolventa i obecně rozšíření vědomostních obzorů kombinovat se všemi studijními programy na FF JU (typicky estetika, kulturní studia, historie či jazyky).

    Profil absolventa

    Naučíte se:
    • základnímu přehledu epoch dějin umění a vývoje architektury,
    • rozumět tomu, jak umělecké dílo vzniká, kdo jeho podobu a tématiku ovlivňuje a jak se jeho funkce a obsah mohou v čase proměňovat,
    • pracovat s uměleckými díly v oborech památkové péče, kurátorství výstav i sbírek či v uměleckém obchodě.
    Uplatníte se například jako:
    • pracovníci v institucích zajišťujících památkovou péči,
    • kurátoři, dokumentátoři či případně restaurátoři v muzeích a galeriích umění,
    • zaměstnanci úřadů státní správy a samosprávy, zabývajících se kulturou a uměním,
    • redaktoři sdělovacích prostředků,
    • specialisté v uměleckém obchodě.

    Přijímací řízení

    Termín podání přihlášky: do 31. března 2025
    V případě zájmu o více studijních programů je třeba vyplnit samostatnou přihlášku pro každý program.

    Poplatek: 700 Kč
    (V případě neúčasti u přijímací zkoušky, storna přihlášky nebo při vyřazení z přijímacího řízení z důvodu nesplnění vstupních podmínek se uhrazená částka nevrací.)

    Podmínky pro přijetí ke studiu
    • Podání elektronické přihlášky.
    • Uhrazení poplatku.
    • Doložení středoškolského vzdělání s maturitou (nebo jeho zahraničního ekvivalentu).
    • Další podmínky a všechny termíny jsou stanoveny v Opatření děkana o podmínkách pro přijetí ke studiu bakalářských studijních programů na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích pro akademický rok 2025/2026.
    Přijetí bez přijímacích zkoušek
    Studium Dějin umění neumožňuje přijetí bez přijímacích zkoušek.

    Podoba přijímacích zkoušek: přijímací zkoušky jsou dvoukolové (obě kola proběhnou v tentýž den)
    1. kolo: Písemný test: v písemném testu bude vyžadována orientace v dějinách umění podle povinné literatury, která je uvedena na stránkách Ústavu věd o umění a kultuře FF JU (Pro studenty - Dějiny umění.)
    Hodnocení písemného testu: maximálně lze získat 50 bodů; uchazeč, který získá minimálně 25 bodů, postoupí do druhého kola přijímacích zkoušek, které má podobu ústního pohovoru
    2. kolo: Ústní pohovor: v ústním pohovoru budou požadovány:
    - prokázání vizuálního nadání uchazeče, schopnost komentovat obrazovou ukázku díla z dějin umění od středověku do závěru 20. století a diskutovat o jeho námětu, kompozici, symbolice, příp. technologii
    - prokázání všeobecného kulturního rozhledu
    - prokázání motivace uchazeče ke studiu dějin umění
    - základní znalost některého světového jazyka (angličtina, němčina na úrovni maturitní zkoušky)

    Hodnocení ústního pohovoru:
    - vizuální nadání = max. 15 bodů
    - kulturní rozhled = max. 15 bodů
    - motivace ke studiu = max. 15 bodů
    - základní znalost některého světového jazyka = max. 5 bodů

    Celkové hodnocení přijímací zkoušky: ke studiu může být přijat uchazeč, který získá minimálně 50 bodů v součtu obou kol přijímacích zkoušek (maximálně může získat 100 bodů).

    Vyrozumění o přijetí ke studiu
    O přijetí, nebo nepřijetí uchazeče ke studiu rozhodne děkan FF JU. Případné kladné rozhodnutí o přijetí bude doručeno prostřednictvím elektronického informačního systému těm uchazečům, kteří zaškrtnutím příslušné možnosti v elektronické přihlášce k tomuto způsobu doručení dají souhlas. Ti, kteří souhlas s elektronickým doručením neudělí, resp. všichni ostatní uchazeči, budou vyrozuměni doporučeným dopisem určeným do vlastních rukou na kontaktní adresu uvedenou v přihlášce ke studiu.
    Studijní oddělení FF JU zajistí, aby do 9. července 2025 bylo odesláno všem uchazečům o studium vyrozumění o výsledku přijímacího řízení. Pokud se vrátí některá vyrozumění zpět na fakultu, budou doručena vyvěšením na úřední desce FF JU.
    Studijní oddělení FF JU umožní po předchozí domluvě účastníkům přijímacího řízení v době úředních hodin nahlédnout do materiálů, které mají význam pro rozhodnutí o přijetí ke studiu.
    O výsledcích přijímacího řízení je možné se informovat online.

    Něco navíc

    • Během studia posluchači absolvují dvoutýdenní praxi v odborných institucích podle vlastního výběru, kde mají možnost nahlédnout do zákulisí jejich fungování, účastnit se jejich chodu a zároveň případně navázat kariérní kontakty.
    • Studenti mají možnost absolvovat zahraniční pobyty v rámci programu ERASMUS+ na různých evropských i zámořských univerzitách, čímž si nejen zvyšují odbornou kvalifikaci i jazykové znalosti, ale také podstatně obohacují vlastní osobnostní i kariérní rozvoj.
    • V rámci studia se posluchači účastní pětidenní exkurze v tuzemsku nebo v zahraničí, při níž navštíví často nepřístupné objekty a pod vedením pedagogů mají v autentickém prostředí příležitost detailně prozkoumávat konkrétní umělecká díla.
    • V průběhu studia mají posluchači možnost účastnit se jednodenních exkurzí pořádaných zejména na významné krátkodobé výstavy v České republice a v zahraničí (typicky Vídeň).
    • Absolventi mají možnost navazujícího magisterského studia v humanitních oborech, jako jsou dějiny umění a vizuální studia, estetika nebo kulturální studia.

    Kontakt

    Mgr. Pavla Lencová Ph.D.

    Tel.: 389034804

    E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

    Přihlaste si
    odběr newsletteru

    Zůstaňme v kontaktu na
    sociálních sítích

    Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

    Branišovská 1645/31a, 370 05
    České Budějovice
    Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

    © 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
    Cookies

    1