
O události
Nenaplněná touha stát se rodičem je velmi citlivým problémem. Stále častěji využívaná asistovaná reprodukce je nesmírně komplikovaná procedura, která přináší mnoho etických dilemat. V červenci 2024 vstoupila v platnost EU legislativa regulující oblast využívání částí těla jednoho člověka pro léčbu jiného člověka. Implementace do legislativ členských států má být dokončena v polovině roku 2027.
Odbornou garantkou cyklu je docentka Hana Konečná ze Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity, která loni získala cenu rektora právě za popularizaci vědy a mezioborovou diskusi. Je mj. členkou Bioetické komise Rady Evropy či Etické komise Ministerstva zdravotnictví ČR. Složitému tématu asistované reprodukce a jejích rizik se věnuje mnoho let a snaží se srozumitelně oslovovat i veřejnost.
Tři akce z cyklu Koupím si dítě už mají stanovené termíny a místo konání:
Pondělí 17. 3. 2025 Promítání dokumentu „Reprodukce 2.0“ – setkání s dokumentaristkou Kateřinou Hrochovou z České televize, diskuse. Místo konání: ZSF JU, J. Boreckého 27, České Budějovice, sál A, od 17 h
Pondělí 24. 3. 2025 Přednáška „Asistovaná reprodukce jako nástroj tvorby rodiny“ – o etických dilematech náhradního mateřství s psycholožkou/bioetičkou doc. H. Konečnou ze ZSF JU a německou publicistkou Birgit Kelle, autorkou knihy "KOUPÍM SI DÍTĚ: Nedůstojný byznys s náhradním mateřstvím", která nyní vychází v českém překladu. Místo konání: JIHOČESKÁ VĚDECKÁ KNIHOVNA, Lidická 1, České Budějovice, od 18.30 h
Úterý 15. 4. 2025 Genetická genealogie jako zpětná vazba pro umělé oplodnění s dárcovstvím. Promítání dokumentu „Darované děti“, který uvedou jeho autoři, dokumentaristka Kateřina Hrochová z ČT a publicista Vít Kubant z ČRo. Přednáška „DNA a genealogie“ bioinformatičky Michaely Nekardové z Kriminalistického ústavu Policie České republiky. Hostem bude jeden z protagonistů filmu, který se narodil díky darované spermii a hledá genetického otce. Diskuse. Místo konání: JIHOČESKÁ VĚDECKÁ KNIHOVNA, LIDICKÁ 1, od 18.30 h.
Powered by iCagenda